Kým väčšina firiem a samospráv pocítila zvýšenie cien energií takmer okamžite, domácnosti to ešte len čaká. Zaznamenali ste zmenu správania sa zákazníkov vo vzťahu k cenám energií?

Tak ako všetko, aj ceny kotlov a tepelných čerpadiel išli výrazne nahor. Ľudia nechcú kúpiť drahé zariadenia, nechcú veľa investovať. Značkové tepelné čerpadlá sa predávajú menej.

Záleží aj od rozpočtu na dom. Ak niekto postaví hrubú stavbu za 50 000 eur, nedá 7 500 eur za kúrenie. Ľudia majú záujem o cenovú ponuku, ja im ju urobím, ale zľaknú sa ceny. Dajú si radšej elektrický kotol, kúrenie klimatizáciou, alebo lacné čerpadlo.

Robil som teraz cenovú ponuku na viacero domov. Ponúkam značku s ktorou mám dobré skúsenosti. Ani jedna ponuka mi neprešla – kvôli cene. Prišla konkurencia, ponúkla nižšiu cenu. Keď idem okolo tých domov, na vonkajšej jednotke nevidím ani žiadnu značku či etiketu firmy. Vôbec neviem, čo je to zač. 

Ako dopadnú takéto snahy za každú cenu ušetriť?

Problém je, že lacné tepelné čerpadlá sa začnú kaziť už za dva – tri roky. Začne pretekať voda a je koniec. Výmenník nie je celý z nerezovej ocele, ale má plastové hrdlá. To keď praskne, ťažko sa to opravuje.

A to je obrovský problém, pretože nepoctiví montážnici sa servisu vyhýbajú. A ak zákazník nemal záujem o moje služby na začiatku, teraz ich problém riešiť nemôžem, bohužiaľ. Ak má problém môj zákazník, to, samozrejme, riešim okamžite. Nikto nechce mať pokazené kúrenie v zime.

Ja rozumiem, že značkové systémy sú niekedy skoro až nepredajné. Napríklad Daikin Altherma zdražuje dva krát do roka o 3 percentá. Minulý rok to bolo v máji a v septembri. Ďalšie čakám v apríli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa