Ceny energií rastú v celej Európe a Slovensko nie je výnimkou. Zatiaľ však trpí viac priemysel ako domácnosti. Tie pocítia rast cien energií na budúci rok len minimálne. Je to preto, že sme mali šťastie. To sa však môže čoskoro zmeniť.

Šťastne nastavená regulácia oddialila šok pre domácnosti

Regulované ceny pre domácnosti a malých odberateľov sa na Slovensku určujú tak, že sa zoberie priemerná burzová cena elektrickej energie počas prvých šiestich mesiacov. Tá sa použije ako trhová zložka ceny pre nasledujúci rok.

Torzo ružomberskej vápenky chátra
Neprehliadnite

Ceny energií sú na nových maximách, priemysel mrzne

To znamená, že cena dodávky na rok 2022, ktorá sa na burze kótovala v januári až júni 2021, vstupuje do ceny pre rok 2022. K tomu sa, samozrejme, prirátajú poplatky za distribúciu, tarifu za prevádzku systému a podobne. Trhová zložka tvorí len niečo vyše 40 percent koncovej ceny.

Keďže energetická kríza sa naplno spustila až na jeseň, prudký rast ceny energií sa do cien premietol len minimálne. Trhová zložka ceny energie vzrástla oproti roku 2020 o viac ako 30 percent, čo by implikovalo rast cien ceny elektrickej energie pre domácnosti o 13 percent. Keďže sa však upravovali poplatky a tarify v netrhovej zložke ceny, konečné tempo rastu bude ešte nižšie.

Energetická kríza je za bránami a nikam neodchádza

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa