Ceny ropy rastú a majú k tomu dôvod. Rast ceny pravdepodobne bude pokračovať a priživovať infláciu. To však neznamená, že nastane ropný šok a svet skolabuje. V roku 2022 je situácia iná ako v roku 2014, 2008 či dokonca počas 70. rokov minulého storočia.

Motor ekonomiky má dnes nižšiu spotrebu

Ropa je v ekonomike stále veľmi dôležitá, ale jej význam klesá. Na vyprodukovanie 1 000 dolárov ekonomického výkonu potrebujeme o polovicu menej ropy ako v roku 1973. Toto číslo významne kleslo aj za posledných 10 rokov.

Kým v roku 2010 sme na 1 000 dolárov ekonomického výkonu potrebovali 75 litrov ropy, v roku 2019 to bolo 65 litrov a v súčasnosti pravdepodobne ešte menej.

Koľko litrov ropy potrebujeme na vytvorenie HDP v hodnote 1 000 USD?
Zdroj: EIA, Worldbank, OECD, Morgan Stanley
Koľko litrov ropy potrebujeme na vytvorenie HDP v hodnote 1 000 USD?

Výroba energie sa totiž presúva z vykurovacích olejov a nafty smerom k ekologickejším alternatívam. Akokoľvek sú obnoviteľné zdroje volatilné, netreba zabúdať, že za slnko, vietor ani vodu neplatíme skoro nič. A ich produkciu, našťastie, neovláda kartel a zásoby ich energie sú takmer neobmedzené.

Motorové vozidlá majú neporovnateľnú spotrebu paliva oproti minulým rokom. Kým americké autá mali v 70. rokoch spotrebu bežne aj 20 litrov na 100 km, dnes je to menej ako polovica. Na starom kontinente je vývoj podobný a samotná spotreba je ešte nižšia.

Ropa ešte môže rásť a stále bude lacná

Drobný ropný šok sme zažili už počas posledného roka, veď cena ropy vzrástla od marca 2020 o viac ako 400 percent. Napriek tomu to ekonomika prežila bez väčších problémov.

Ropa je totiž stále relatívne lacná. Na úroveň 100 dolárov za barel (159 litrov) sa ešte nedostala, pričom v rokoch 2010 – 2015 stála bežne viac a ekonomiku to nijako nepoškodilo.

Analýza Bank Of America na základe historických dát dôvodí, že až keď náklady na energie prekročia hranicu 8,8 percenta HDP, začína sa problém. V októbri, keď stála ropa vyše 80 dolárov za barel predstavovali náklady na energie približne 5,6 percenta HDP.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa