V roku 2020 sa svet začal vo veľkom lúčiť s čiernym zlatom, ktoré sa už zdalo byť nadbytočnou relikviou minulosti.

Ropa stála bagateľ a motoristi sa tešili z lacného benzínu. Ešte lacnejšieho, než v rokoch 2015 – 2019. V roku 2014 totiž ropné spoločnosti dostali prvú ranu. Kvôli pretekom v produkcii medzi USA a OPECom nastal kolaps ceny ropy.

Ako sme si zvykli na lacný benzín

Aj Slovensko pocítilo túto veľkú zmenu. Namiesto toho, aby motoristi platili viac ako 1,5 eura za liter benzínu, v rokoch 2015 – 2019 stál liter len výnimočne viac ako 1,4 eura.

Keď prišla pandémia, benzín sa dokonca krátko prepadol až pod 1,1 eura za liter. To bola druhá rana pre ropné spoločnosti, úplná devastácia dopytu. Niektorí očakávali, že dopyt sa po pandémii už neobnoví. Treťou ranou bol čoraz väčší tlak na obmedzovanie emisií a prechod na nefosílne zdroje energie.

Energetické spoločnosti naskočili na tento vlak, pretože nemali na výber. Vyhliadky totiž smerovali k tomu, že dopyt po benzíne a rope už bude len nižší. Okrem toho, nízke ceny znamenali slabú rentabilitu produkcie a spracovávania ropy.

Nehovoriac o tom, že množstvo peňazí potrebovali na projekty dekarbonizácie. Zvýšenie efektívnosti pri výrobe benzínu, výroba vodíka pomocou elektrolýzy či zachytávanie oxidov uhlíka pri spracovávaní ropy a výrobe vodíka.

Investície do produkcie a spracovávania ropy už mali pevne zaradenú spiatočku. Klesajú a nebudú sa obnovovať. Nedá sa spoliehať na to, že vyššie ceny prinesú vyššiu produkciu. Skôr je pravdepodobné, že čoraz menší dopyt bude tlmiť nárast cien.

Kartel môže ísť čoskoro na plný plyn a nebude to stačiť

To však nebude prípad tohto roku. Svet sa blíži do situácie, ako zažil v roku 2007 a 2008. Vtedy nastal ropný šok, spôsobený tým, že svet sa obával, že produkcia ropy nebude schopná uspokojiť dopyt.

Rezervná kapacita OPEC klesla z úrovne 4,6 percenta globálneho dopytu na jar 2007 na hladinu 2,4 percenta globálneho dopytu v lete 2008. To ukazovalo, že dopyt stúpa rýchlejšie, než sú rezervné kapacity najväčšieho producenta ropy na svete.

Trh bol skutočne slabo zásobený, napríklad americké zásoby sa od mája 2008 nachádzali pod 5-ročným priemerom, ktorý sa používa ako indikátor zásobenia trhu.

Cena ropy sa dostala na nové maximá a do trhu sa opreli špekulanti. Cena ropy sa v priebehu roka zdvojnásobila a dosiahla vrchol na úrovni 140 dolárov za barel. Jej rast prerušila až ekonomická recesia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa