V dôsledku boja proti klimatickej zmene v posledných rokoch silnel tlak na to, aby sa investovalo do čistých zdrojov energie. Týkalo sa to nielen motoristov, elektrární, ale aj ropných spoločností. Tie sú priamo v centre tohto tlaku. Okrem iného  čelili tlaku od investorov, aby sa pripravili na obdobie, keď dominancia fosílnych palív skončí.

Ak spočítame všetku spotrebu energie vrátane dopravy, zistíme, že tretinu pokrýva ropa, viac ako štvrtinu uhlie a menej ako štvrtinu zemný plyn.

Ropné spoločnosti sú pod obrovským tlakom

Toto sa však má v nasledujúcich dekádach zmeniť a dominovať majú obnoviteľné a čisté zdroje energie. Bude si to však vyžadovať veľké množstvo investícií. Okrem toho aktivisti, z ktorých sa niektorí dostali aj do riadiacich orgánov ropných spoločností, tlačili na zníženie emisií ropných spoločností.

Výsledkom bola mohutná kampaň, ktorú viedli spoločnosti ako Shell, Total, BP, ExxonMobil či Chevron. Všetky sa snažili ukázať, že na klíme im záleží a sami seba nazývali energetickými spoločnosťami, nie ropnými. Od podpisu Parížskej dohody v roku 2015 sa na rebranding minula viac ako miliarda dolárov.

Na najväčšie ropné spoločnosti sa kritika sypala zo všetkých strán. Od investorov počúvali lamentácie, koľko peňazí sa vrazilo do bridlicovej produkcie. Veľké ropné giganty sa pretekali, kto vyprodukuje viac ropy.

Preteky skončili kolapsom cien ropy v roku 2014. Ten uvítali motoristi, nie však akcionári ropných gigantov. Tí požadovali nápravu. Už žiadne veľké preteky a investície, ale škrtenie výdavkov a výplata dividend ako priorita.

Producenti ropy čoraz menej hľadajú nové ložiská

Veľké ropné spoločnosti poslúchli, skutočne nemalo význam investovať veľké peniaze do komodity, ktorej je viac ako dostatok a jej cena je nízka. Od roku 2014 začali klesať rozpočty na prieskum nových ložísk.

Postupne sa začali objavovať správy, že objem nových ložísk ropy, ktoré sa našli, je najnižší za posledných viac ako 70 rokov. To, pochopiteľne, nikoho nezaujímalo v čase, keď ropa stála 40 či 60 dolárov za barel (159 litrov).

Už vtedy však experti upozorňovali, že ak to pôjde takto ďalej, v roku 2025 bude ropy nedostatok. Tieto predpovede sa zdali úplne irelevantné, keď v roku 2020 dorazila pandémia a došlo k ďalšiemu kolapsu ceny ropy, tento krát v dôsledku prepadu dopytu.

Ekológia bola na prvom mieste a čoraz viac sa hovorilo o tom, že dopyt po rope sa možno po pandémii neobnoví na úroveň roku 2019. Zdalo sa, že ropu čoskoro vôbec nebudeme potrebovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa