Bojové helikoptéry vytvorili na oblohe číslicu sto. Za oslavného jasu desaťtisícov ľudí preleteli ponad námestie Nebeského pokoja. Potom to prišlo. Na pódiu vystúpil generálny tajomník komunistickej strany a čínsky prezident Si Ťin-pching. „Čínske firmy nesmú prepadnúť kapitalizmu. V snahe o budovanie sociálne spravodlivej spoločnosti sa musíme vrátiť o odkazu Mao Ce-tunga,“ povedal. Za tieto slová zožal potlesk nadšeného davu mávajúceho červenými vlajočkami.

UŽ NEPRISPIEVA
Igor Matovič sa dušoval, že dá
do fondu každú svoju výplatu.
Po druhej s tým prestal.
Neprehliadnite

Matovič sadol na lep Bruselu. Pýši sa, že najmenej ohrození chudobou v Európe sú Slováci

Komunisti vs Jack Ma

Za vznešenými heslami sa skrýva tvrdý boj o moc. Medzi komunistickou elitou a miestnymi miliardármi. Nečakaný konflikt spustil jeden z najbohatších Číňanov Jack Ma. Miliardár a majiteľ známeho internetového gigantu Alibaba. Pôvodným povolaním učiteľ anglického jazyka. Pre dobré komunikačné schopnosti bol dlhé roky považovaný za priateľskú tvár inak diktátorského režimu. Mal selfie s bývalým americkým prezidentom Barackom Obamom. Počas prejavov s ním zvykli vystúpiť známe hollywoodske hviezdy. Napríklad herečka Nicole Kidman.

V časoch najväčšej slávy vlastnil úspešný čínsky biznismen osobný majetok v hodnote 50 miliárd dolárov. Lenže roky stúpajúca vlna úspechu nečakane narazila na komunistickú stranu. Stalo sa tak na jeseň minulého roka počas technologickej konferencií v Šanghaji. „Komunistická strana brzdí rozvoj úspešných čínskych firiem,“ povedal v prejave Jack Ma. Vo svojom prejave ďalej na miestne pomery dosť tvrdo kritizoval vedenie krajiny.

Lenže reakcia bola iná, ako čakal. Namiesto uvoľnenia prišli tvrdé tresty. Napríklad v zrušení verejnej ponuky akcií technologického gigantu Ant Group. Dcérsku spoločnosť Alibaby zákaz vstupu na burzu pripravil o 37 miliárd dolárov. Jack Ma kvôli tomu nezískal titul jedenásteho najbohatšieho človeka na svete. No koncom minulého roka to bol jeho najmenší problém. Po vyslovení tvrdej kritiky totiž bez stopy zmizol. Na verejnosti sa objavil až o niekoľko mesiacov, aby oznámil svoj odchod z verejného života a dohliadol za zaplatenie miliardových pokút. Tie jeho spoločnosť Alibaba oficiálne dostala za zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Falošná hra Igora Matoviča. Chce prinútiť budúce vlády k šetreniu

Zneistenie investorov

Komunistická strana v snahe umlčať ďalších kritických podnikateľov vydala prísny manuál antimonopolných pravidiel. „Platformy podporujú technologické inovácie aj pohodlie ľudí. Lenže zároveň sa objavujú problémy ako monopol a chaotická expanzia. Tie poškodzujú záujmy malých a stredných podnikov. Ale aj samotných spotrebiteľov a bránia sociálnej spravodlivosti,“ obhajuje tvrdú reguláciu minister zodpovedný za reguláciu trhu Čang Kung.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa