Technologické impérium jedného z najbohatších Číňanov Jacka Maa sa síce stretáva s problémami čínskych regulačných úradov, ale jeho internetovému predajcovi Alibaba sa tento týždeň dostalo chvály od prezidenta Si Ťin-pchinga. Všimol si toho dnes spravodajský server CNN. Firma Alibaba bola jednou zo stoviek spoločností, ktoré Si Ťin-pching pochválil v kontexte svojej kampane za odstránenie extrémnej chudoby.

Alibaba je „vzorom v zmierňovaní národnej chudoby" stojí v osvedčení od vlády, ktoré najväčší čínsky internetový predajca zverejnil na sociálnej sieti Weibo. Firmu si tiež všimli štátne médiá, ktoré zaznamenala, že Alibaba na podporu kampane za zmiernenie chudoby pomohla poľnohospodárom predať prostredníctvom svojho portálu produkty za 155 miliárd dolárov.

KK2 New York - Na archívnej snímke z 19. septembra 2014 logo čínskeho obchodového internetu Alibaba v New Yorku. Čínsky internetový obchod Alibaba zaznamenal v uplynulom 3. kvartáli obchodného roka 2014/15 nárast tržieb o 40 %. Napriek tomu sklamal analytikov, ktorí očakávali, že počas kľúčovej vianočnej sezóny dosiahne ešte lepšie výsledky. To podľa expertov signalizuje, že tempo rastu príjmov firmy sa spomaľuje. FOTO TASR/AP
FILE - In this Sept. 19, 2014 file photo, the Alibaba logo is display
Neprehliadnite

Akcie Alibaby prudko vzrástli po objavení Jacka Ma na verejnosti po 3 mesiacoch

Štátny denník China Youth Daily okrem iného napísal, že inovácie technologickej firmy pomáhajú poľnohospodárom v chove hydiny, pri odbyte poľnohospodárskych výrobkov a prispievajú k vzdelávaniu chudobných vidieckych žien. List pripomenul, že spoločnosť tiež poskytuje úvery vidieckym regiónom.

Pre Alibabu aj jej majiteľa je chvála, za ktorou stojí vláda, dobrým znamením. Firmy Jacka Maa sa nevyhli ťaženiu Pekingu proti technologickému sektoru v krajine, pripomína CNN. V decembri regulačné orgány začali protimonopolné vyšetrovanie internetového predajcu.

Finančno technologická skupina Ant Group, ktorá spadá pod Alibabu, prejde po dohode s úradmi reštrukturalizáciou. Vlani v novembri čínski regulátori na poslednú chvíľu zrušili plánovaný vstup firmy Ant na burzy v Šanghaji a Hongkongu.

Zhong Shanshan
Neprehliadnite

Zakladateľ Alibaby už nie je najbohatším Číňanom, predbehol ho Čung Šan-šan

Médiá spájajú postup čínskej vlády proti Ant Group a jej materskej spoločnosti Alibaba s kritikou čínskych regulačných úradov, s ktorou zakladateľ Alibaby Jack Ma vlani vystúpil v Šanghaji. V širšom kontexte stráca Peking trpezlivosť s prílišným vplyvom technologických gigantov, ako je Alibaba, Ant či Tencent, pripomenula zahraničná korešpondentka televízie CNN Selina Wangová.

Tým, že technologické firmy pomáhajú pri kampani za boj proti chudobe, napĺňajú „svoju službu štátu", povedal CNN akademik a konzultant Alex Capri, ktorý pôsobí okrem iného na Národnej univerzite v Singapure. „Kým budú veľké technologické spoločnosti dodržiavať nacionalistickú líniu komunistickej strany, budú ušetrené verejných trestov," dodal.