Čínska ekonomika je valcovaná množstvom problémov. Ekonomika spomalila svoj rast a súdruhovia v Pekingu môžu na svoj tohtoročný cieľ rastu zabudnúť. To je však ich najmenšia starosť.

Cityscapes Of Beijing - Beijing Planning Exhibition Hall
Neprehliadnite

Závislosť Nemecka na Číne prerástla zdravú mieru, črtá sa obrat

Počas posledných troch dekád totiž stvorili monštrum, ktoré ich prerástlo. Nie len ich, ale aj celú Čínu, Európu a USA. Realitný trh Číny sa za pomoci dlhu, chamtivosti a korupcie rozrástol na úrovne, keď začína byť porovnateľný s výkonom ekonomiky celého sveta. Súdruhovia v Pekingu si povedali, že realitný trh je potrebné skrotiť, ten ich teraz môže v reakcii zasypať. Problémy sú totiž širšie.

Repertoár problémov čínskej ekonomiky

V roku 2020 predčasne oslavovali svoje víťazstvo nad Covidom-19, ktoré malo dokazovať nadradenosť Číny nad menej ráznym Západom. Dôsledná izolácia obyvateľstva dokázala krajinu ochrániť pred prvým variantom vírusu, lenže potom prišiel variant Omikron, ktorý je oveľa nákazlivejší a šíri sa rýchlejšie. Čínske obyvateľstvo nie je zaočkované modernými vakcínami, ktoré Peking zakázal dovážať.

Nie je ani poriadne premorené a hrozilo preťaženie zdravotníctva, ktoré na niečo také nie je vôbec pripravené. Vedeniu krajiny neostalo nič iné, iba zaviesť prísne lockdowny, ktoré desiatky miliónov ľudí zatvoriť doma alebo v práci.

Morálka obyvateľstva je otrasená, domáci dopyt slabne, ľudia sa boja ísť aj do obchodu. Mladí Číňania, ktorí často pracovali v službách, ako je občerstvenie či roznáška, sú bez práce. Čína celé dekády nezažila takú vysokú nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi.

Kto by očakával veľkolepé stimuly, bude sklamaný. V auguste vláda odsúhlasila pomoc podnikom v prepočte za 200 miliárd dolárov, čo je oveľa menej, ako bolo zvykom v minulosti. Pomoc od vlády tak zatiaľ veľmi nepomáha. Čína v roku 2022 rieši tie problémy, ktoré Západ s problémami, ale vyriešil v roku 2020 a 2021. Do toho prišla nová kríza, ktorú momentálne rieši aj Západ.

Je to krutá irónia, ale Čína ako najväčší emitent emisií oxidu uhličitého na svete je pravdepodobne najviac zasiahnutá klimatickou zmenou. Brutálne teplá a suchá doslova odstavili rieky aj vodné elektrárne, ktoré sú druhým najväčším producentom energie v Číne. Výroba ocele klesla o 80 percent, mnohé továrne museli byť zatvorené, nejedno mesto sa ocitlo v tme.

Čína má aj iné problémy. Politika jedného dieťaťa bola úspešná a počet obyvateľov začína klesať, Číňania starnú a to rýchlejším tempom ako v iných krajinách. To ekonomike nepomáha, objem pracovnej sily začne klesať, tlak na platy bude stúpať a Čína už nebude lacnou fabrikou ako kedysi.

Vládny útok na technologických titánov ako sú Tencent či Alibaba bol tiež úspešný. Ich zisky padli o polovicu, prepustené boli desaťtisíce ľudí, zahraniční investori odchádzajú. Počnúc japonskou Softbank a končiac Warrenom Buffetom, desiatky miliárd dolárov odchádzajú preč. Slabé výnosy dlhopisov tento vývoj len podporujú a čínska centrálna banka musí intervenovať na ochranu meny. To všetko je však nič oproti tomu, čo sa deje na realitnom trhu.

Bublina veľkosti planéty

Developeri sa vždy a všade spoliehajú na rast cien nehnuteľností. Ak rastú, je možné si požičiavať peniaze a postaviť ľubovoľný počet nehnuteľností, pretože dopyt sa vždy nájde. V Číne rástli ceny nehnuteľností neustále počas posledných 30-ich rokov.

Počas tohto obdobia sa rozbehol nevídaný biznis, ktorý dosiahol makroekonomické rozmery globálnej úrovne. Tretina výkonu ekonomiky Číny vzniká v realitnom sektore, to je dvojnásobok podielu realitného sektora v USA. Realitný sektor tvorí 70 percent súkromného bohatstva v Číne, v USA je to 30 až 40 percent. Čínsky realitný sektor má hodnotu 55 biliónov dolárov, čo je dvojnásobok hodnoty amerického realitného sektora. A trojnásobok hodnoty európskeho realitného sektora.

Ceny realít v Číne tento rok klesnú o 30 percent, čo je horšie ako v roku 2008.
S&P Global Ratings

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa