Komunistické politbyro druhej najväčšej ekonomiky sveta je zvyknuté na to, že všetko riadi. Plánuje ekonomický rast, kontroluje svojich obyvateľov, či sa správajú podľa očakávaní vlády a všetkým subjektom v ekonomike stanovuje ciele, ktoré musia splniť. Každý je pod drobnohľadom.

Keď udrela pandémia, aj tú chcela mať vláda pod kontrolou. Stanovila si cieľ, že v krajine bude nula prípadov nákazy. Prvé dva roky sa jej to darilo lepšie než v USA či Európe, teraz sa situácia otočila.

China Yantai Trade
Neprehliadnite

Ruské exporty ropy nezachráni Čína a už vôbec nie India

Zatiaľ čo Západ je z veľkej časti zaočkovaný či premorený a na pandémiu pomaly zabúda, v Číne to vyzerá horšie ako v roku 2020. Peking zatvoril desiatky miliónov ľudí do lockdownov a odmietol zmeniť svoj prístup.

Prepad priemyselnej produkcie v marci vystrašil čínsku vládu

Zatvorené boli aj priemyselné oblasti, ktoré sú ťahúňom ekonomiky. Pandemické komisie boli neúprosné. Lenže podobne neúprosná bola aj ekonomická realita.  Priemyselná produkcia v najväčšom čínskom meste Šanghaj klesla v marci 2022 prvýkrát za posledné dva roky. Medziročný prepad dosiahol 7,5 percenta.

Najnovšie dáta, ktoré priniesol prieskum Purchasing Manager Index (PMI) vo výrobnom sektore sú ešte slabšie. Nálada manažérov bola počas apríla ešte horšia ako v marci a najslabšia od februára 2020, keď vypukla pandémia. Výsledok prieskumu pod úrovňou 50 indikuje, že továrnici očakávajú ďalší pokles aktivity.

Medzinárodný menový fond už druhýkrát znížil výhľad ekonomického rastu Číny na tento rok. Tentoraz z 4,8 na 4,4 percenta. Upozorňuje na pokračujúce ekonomické spomalenie, ktoré okrem pandémie zhoršujú aj štrukturálne problémy čínskej ekonomiky. Ide hlavne o vysoký dlh lokálnych vlád, zadlžený realitný sektor, zadlžené domácnosti a krehký bankový systém.

Lenže Čína má iné plány, na tento rok naplánovala rast 5,5 percenta, za týmto zámerom však zaostáva. Rast v prvom kvartáli dosiahol 4,8 percenta, vyhliadky na druhý kvartál sú pritom ešte horšie. Vláda preto prišla s riešením – je potrebné otvoriť továrne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa