Boj s vysokým rastom cien má jednu spoločnú črtu. Razantné znižovanie príjmov do štátneho rozpočtu. „Obrovský výpadok príjmov politici „hravo“ vyriešia zvýšením verejného dlhu a dnes o niečo lacnejšie potraviny zaplatia budúce generácie,“ hovorí ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Známy analytik rozpráva o rizikách znižovania sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) a hlavnom cieli zavedenia cenových stropov v susednom Maďarsku.

Varšava prudko znížila sadzbu DPH na vybrané potraviny, energie a pohonné hmoty. Výsledkom sú nižšie ceny a masy Slovákov, ktorí nakupujú v Poľsku. Je to správna cesta ako poraziť vysokú infláciu?

Ide o čisto politickú snahu vyhrať blížiace sa parlamentné voľby. Prudké zníženie spotrebných daní na jednej strane naozaj prinesie dočasné zlacnenie, na druhej spôsobí obrovskú dieru v štátnej kase. Zníženie len o jeden percentuálny bod pripraví slovenský rozpočet každý rok o stovky miliónov eur. Obrovský výpadok príjmov politici „hravo“ vyriešia zvýšením verejného dlhu a dnes o niečo lacnejšie potraviny zaplatia budúce generácie.

Slovensko, mimochodom, už má vlastnú skúsenosť so znižovaním DPH. Pri vybraných potravinách Smer-SD v roku 2016 znížil sadzbu z dvadsať na desať percent. Máte pocit, že v súčasnosti tieto potraviny kupujeme výrazne lacnejšie? Odpoveď je – nie. Z nižšej sadzby profitujú prostredníctvom vyšších marží hlavne obchodné reťazce. Keď si to zhrnieme, „zázračné“ riešenie v podobe zníženia DPH je nesmierne drahé a z dlhodobého pohľadu málo efektívne.

Za súčasným zdražovaním stoja hlavne externé faktory. Od rastúcich cien potravín až po stúpajúce ceny ropy, zemného plynu a elektriny. Je z tohto pohľadu rozumné, že maďarský premiér Viktor Orbán zaviedol cenové stropy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa