Prudký rast cien prináša jeden problém za druhým. Práve kvôli vysokej inflácií sú od začiatku roka v strate všetky dôchodkové fondy II. piliera. V systéme súkromných dôchodkov má 1,7 milióna Slovákov investovaných takmer 11,66 miliardy eur. Ešte koncom minulého roka to bolo o 300 miliónov eur viac a celková hodnota presahovala 11,96 miliardy eur.

Za súčasnými stratami stojí práve vysoká inflácia. Konkrétne obavy investorov z nedostatku lacných finančných zdrojov. Posledné roky hnalo cenu akcií smerom nahor práve tlačenie peňazí. Lenže v časoch pandémie sa dostavil aj neželaný bonus v podobe prudkého rastu cien. Podľa čoraz väčšej časti trhu bude možné infláciu poraziť jedine ukončením tlačenia peňazí a razantným zvyšovaním úrokov. Inými slovami, akcie prídu o palivo v podobe lacných finančných zdrojov.

V krušných časoch o peniaze prichádzajú nielen bežní ľudia ale aj miliardári. Začiatkom mesiaca vypadol z rebríčka desiatich najbohatších ľudí na svete Mark Zuckerberg. Dôvodom je neuveriteľný prepad hodnoty spoločností Meta Platforms vlastniacej sociálnu sieť Facebook. Ešte druhého februára stála jedna akcia známej americkej firmy 323 dolárov a tretieho len 237,76 dolára. Inými slovami, trhová kapitalizácia online giganta klesla o 200 miliárd dolárov a samotný M. Zuckerberg prišiel o 30 miliárd dolárov.

Ako poraziť infláciu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa