Malá úvaha o cloude (pre váhajúceho CEO)

Cloud ako ďalší míľnik vo vývoji korporátneho IT modelu je realitou, ktorú už nie je možné ďalej ignorovať. Podobne ako outsourcing pred približne desiatimi rokmi, aj cloud computing je veľkým lákadlom z pohľadu flexibility a nákladov, ale na druhej strane stále veľkou neznámou kvôli nezodpovedaným otázkam bezpečnosti, operability, výkonnosti atď.

V tejto súvislosti si nemôžem nespomenúť na situáciu, keď som ako manažér spoločnosti, ktorá poskytovala outsourcing IT aplikácií veľkej spoločnosti a ktorá životne závisela od včasnej implementácie nových ponúk na trh, riešil veľký problém.

Nová aplikácia, ktorú sme už dávno mali nasadiť, jednoducho nefungovala kvôli nekvalitnému kódu. Naši kolegovia z Indie, kde bol celý vývoj kvôli nákladom outsourcovaný, nám sľubovali nápravu, ale funkčné riešenie nikdy nedodali. Nakoniec sme museli najať lokálny tím, vyvinúť aplikáciu odznovu, klient musel odložiť štart nového produktu. Klasický hororový scenár a príhoda, ktorá sa v rôznych obmenách traduje v diskusiách v komunite IT dodávateľov.

Odstúpil zákazník od tohto modelu? Nie. Problém bol v príprave, projektovom riadení, vo výbere a v riadení tímu v Indii, a nie v samotnom modeli. Každý, kto začal s radikálnou zmenou svojho nákladového modelu, sa viac či menej popálil, ale tí, ktorí vydržali, žnú výsledky.

Prechod korporátneho IT na cloud je hotová vec. Bude sprevádzaná problémami, ale veľmi váhať znamená zaostať. Ako CEO nemôžete počítať s tým, že budete mať v organizácii nejakých spojencov. Pre biznis je to riziko problémov na trhu, pre IT je to riziko technických a organizačných problémov, pre CFO zasa riziko rozkolísania cash flow.

Ako teda postupovať? Skúste nasledujúci prístup:

1. Tlačte na pílu. Neváhajte, nečakajte, kým vám váš tím myšlienku plne odobrí. Nenechajte sa odradiť slovami o nepripravenosti cloudu pre zložitú situáciu, ako je tá vaša. Váš CIO tuší, že cloud znamená v prvom rade problém pre jeho tím a bezpečnejšie je riešiť veci po starom. Cesta k tomu, aby ste využili ekonomický potenciál cloudu, je strmá a plná výmoľov. Lenže čím skôr sa na ňu vydáte, tým rýchlejšie sa naučíte fungovať v novej realite.

2. Buďte opatrní. Odmietajte riešenie, ktoré nedokáže preukázať jasný business case s dostatočným priestorom pre neočakávané náklady. Odvetvie je plné marketingového balastu, nepodložených vyhlásení a sľubov. Ani veľké značky nie sú ešte zárukou bezproblémového riešenia. O dodávateľovi rozhodujte sami, nenechávajte to na váš nákup. Začnite s menej rizikovými aplikáciami, ale zároveň v oblasti, ktorá vám dovolí získať dostatočné skúsenosti na ďalší, väčší krok.

3. Vždy majte detailne spracované alternatívne riešenie, aby ste neohrozili svoj súčasný biznis. Čo ak aplikácie nebudú mať dostatočný výkon? Čo ak dodávateľ nedokáže poskytnúť podporu, ktorú deklaroval? Čo ak...?

Je možné, že náklady a riziká budú v týchto úvodných etapách nakoniec vyššie ako prínosy. Pokiaľ bol však pôvodný business case realistický, sú to náklady na získanie skúseností, ktorým sa v budúcnosti vyhnete.

Zaujímavú infografiku, ktorá ukazuje, ako v súčasnosti zmýšľajú o cloude vaši kolegovia v zahraničí nájdete na mojej stránke (na konci článku)