V chaose okolo bezcenných akcií darovali ľudia Fondu národného majetku aj cenné akcie. Nikoho samozrejme neprekvapí, že sa tak dialo v prvom roku paniky okolo bezcenných papierov (po zavedení poplatkov centrálnym depozitárom).
Lenže ľudia darovali FNM cenné akcie aj za posledný rok a pol, keď už bolo v médiách (po počiatočných zmätkoch a panike) dosť informácií o tom, že niektoré slovenské akcie sú aj cenné. Tých cenných nie je samozrejme až tak veľa ako bezcenných.
V prvej časti tabuľky si môžete pozrieť celkovú hodnotu cenných akcií v majetku FNM. Môj kolega z ako-investovat.sk Martin Gulka zahrnul do porovnania len tie akcie, ktoré sa dajú predať na burze. Darované akcie za celé obdobie boli v hodnote 1,3 milióna eur.

V období od 1. 5. 2011 do 31. 12. 2012, teda už v dobe lepšej informovanosti o hodnotách akcií, darovali ľudia akcie v hodnote skoro 640 000 eur.
Stále sa však bavíme o trhovej cene akcií na burze. Účtovná hodnota akcií je niekoľkonásobne vyššia, teda 4,3 milióna eur v celkovom stave a 2,4 milióna eur akcií darovaných za obdobie od 1. 5. 2011. Prečo sa na burze akcie obchodujú hlboko pod účtovnou hodnotou? Hlavný dôvod je, že kupujúcich je málo a predávajúcich veľa, a nízka likvidita.
Druhý dôvod, najmä pri akciách v trhovej cene v jednotkách eur, sú poplatky. Celková predajná suma akcií niekedy nepokryje ani poplatky na predaj. To v prípade, že vlastníte napríklad 3 - 4 akcie 1. garantovanej alebo OTP.
Podrobná tabuľka ukazuje jednotlivé akcie, ich ceny a celkové hodnoty (trhové z burzy aj účtovné) akcií, ktoré darovali ľudia do FNM.

Osvety nikdy nie je dosť - akcie z vyššie uvedenej tabuľky darujte FNM len v prípade, že poplatky (cca. od 15 eur) za predaj prevýšia celkovú hodnotu vašich akcií (počet akcií x cena na burze). Inak si ich pokojne môžete nechať kvôli dividende, čakať na povinnú ponuku, ponúknuť ich majoritnému akcionárovi alebo ich predať na burze.
Celý zoznam darovaných papierov, cenných aj bezcenných, od FNM je v tomto exceli.
Čo s akciami, ktoré ste FNM darovali omylom? Pošlite žiadosť na FNM a možno (šanca zatiaľ nie je vysoká) sa raz rozhodne o ich vrátení. Tak sa vyjadril samotný Fond národného majetku:
„Kým FNM SR nerozhodne, ako naloží s týmito cennými papiermi, nič nie je jasné. V každom prípade môžem len odporučiť, že v prípade, že má niekto záujem o navrátenie cenných papierov, ktoré previedol na FNM SR, nech sa so žiadosťou obráti na nás písomne. Žiadosti budeme evidovať a v prípade, že vedenie FNM SR dospeje k rozhodnutiu, budeme týchto ľudí informovať. Na záver teda: FNM SR v súčasnosti nevracia cenné papiere, ktoré boli predmetom bezodplatného prevodu na FNM SR.“
Na blogy Trendu občas prispievajú aj poslanci NR SR. Okrem politiky by mohli skúsiť vyriešiť aj jednu praktickú vec - potlačiť FNM k rozhodnutiu o tom, akým mechanizmom vráti občanom omylom darované akcie.
Sčasti si síce ľudia môžu za svoje zbrklé rozhodnutie darovať aj hodnotné akcie FNM sami. Sčasti za to však môžu aj médiá, ktoré hlavne zo začiatku o (bez)cenných akciách informovali nesprávne (s výnimkou Trendu). Tiež za to môžu politici, ktorí nominujú ľudí do centrálneho depozitára, ktorý zaviedol poplatky za vedenie účtu veľmi nešťastne.