V nedeľu, 28.9.2008 bol v relácii O 5 minút 12 premiér Robert Fico. Nedalo mi, aby som na pár jeho odpovedí nezareagoval.

Vyboldované sú časti textu, na ktoré reagujem. Moje reakcie sú písané   červenou farbou.

Použité boli zdroje: Pravda, SME, STV, Trend, Newton Media.

...
Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Nehovoril by som o nejakých oslavách, pretože oslavovať môžeme až potom, keď definitívne môžeme zagarantovať niekedy na konci roku 2009, že všetko prebehlo v poriadku a že euro bolo úspechom pre každého a nie iba pre Slovenskú republiku. Premiér rozdeľuje spoločnosť ešte stále na „každého“ a Slovenskú republiku? Myslel som, že rozdelenie na ľudové masy a vedúcu stranu skončilo v roku 1989. Ťažko je hodnotiť vlastnú prácu, pretože by to mohlo vyzerať nie príliš objektívne... Po voľbách 2006: Robert Fico je presvedčený, že jeho vláda urobila za tri mesiace viac ako predchádzajúce vlády Mikuláša Dzurindu za osem rokov“.

...
Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
... To isté sa týkalo Lisabonu. Viete, ako nás opozícia vydierala, napriek tomu Lisabon dnes na Slovensku ratifikovaný bol. To isté pri eure. Mňa to veľmi mrzí a opakujem to pri každej príležitosti, pán redaktor, v tejto krajine vždy bol konsenzus pri národných a štátnych záujmoch. Ak sa vstupovalo do Európskej únie a my sme boli vtedy v opozícii a bolo treba podporu opozície, my sme túto podporu jasne dali aj HZDS, aj strana Smer - Sociálna demokracia pomohli sme aj pri úspešnom referende. Čiže ak boli otázky národného a štátneho záujmu, nikdy sme nepozerali na to, že sme v opozícii a ideme tejto vláde, ktorá vtedy bola, robiť zle.

Fico podporoval vstup do EÚ aj takto:

2003:

Tesne pred referendom: „Slovensko na vstup do nie je dostatočne pripravené. Zdroje, ktoré budeme dostávať z fondov , nebudú plne využité....“. „Či vnímam vstup SR do ako nevyhnutnosť? Slovensko buď nechce vstúpiť do únie a bude izolované, alebo chce vstúpiť a byť súčasťou únie a zároveň veľkej Európy. V posledných piatich rokoch sa však hovorí len o tom, ako nám bude dobre, no realita je taká, že po vstupe bude horšie“.

2002:

Ktorého z nasledujúcich politikov považujete za najvážnejšieho súpera
a) Vladimír Mečiar
b) Mikuláš Dzurinda
c) Pavol Rusko
d) Pavol Hrušovský
Odpoveď RF: Za najvážnejšieho súpera považujem to, že Slovenská republika nie je právny štát a že sa šíri chudoba.

Približne v rovnakom čase SMER bojoval o popularitu heslom: „Chceme ísť do EÚ, ale nie s holými zadkami “. Takže vlastne nechceme, musel si povedať jeho sympatizant. Veď máme holé zadky podľa Fica.  

...
Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
... Čo najviac ovplyvňuje infláciu? Predovšetkým sú to energie a sú to, pochopiteľne ceny potravín. Tu dodávam, že po svetovej kríze potravín, pretože rast potravín, cien potravín, to nebola iba otázka Slovenska, to, dúfam, že všetci uznali, že to bola celosvetová kríza... Médiá 2007: „Premiér Robert Fico je nespokojný s rastúcimi cenami základných potravín. Môžu za ne podľa neho najmä obchodné reťazce, o ktorých hovorí, že zneužívajú ekonomickú moc. ..V sobotu ich obvinil aj z toho, že ohrozujú prijatie eura“. Spomeňme si, že ich marže prirovnal k zisku obchodníkov s bielym mäsom. Evidentne má problémy s ekonomickým myslením. V tomto prípade sa však dnes posunul k lepšiemu a za to si zaslúži dobrý bod.

...

Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
... Fakt je, že dosahujú neuveriteľné zisky, neuveriteľné miliardy zarábajú sprivatizované monopoly na Slovensku a nenaplnila sa ani jedna úloha, ktorú privatizácia mala priniesť. Vraj privatizácia prinesie väčšiu konkurenciu a znižovanie cien. Kto hovoril, že monopol privatizáciou stratí monopolné postavenie? Privatizácia by mala priniesť efektívnejšie spravovanie firiem, a keď porovnáme hospodárenie súkromných firiem v roku 2007 s hospodárením firiem kontrolovaných štátom, zistíme obrovský rozdiel. Samozrejme v neprospech štátnych. Robert Fico mal veru pravdu, keď povedal, že zástupcovia štátu v týchto firmách často zrádzajú záujmy spoločnosti za pekný telefón a peknú sekretárku.   
...
Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Pán redaktor, túto vládu, ktorá dnes na Slovensku je pri moci, od predchádzajúcich vlád odlišujú dve zásadné veci. Prvá vec je náš prístup k trhu a druhá vec je solidarita ako základný princíp, ktorým sa riadime pri prijímaní každodenných rozhodnutí. Pokiaľ ide o vzťah k trhu. My rešpektujeme, že sme schopní vytvárať zdroje, že trhové hospodárstvo, trhová ekonomika je schopná vytvárať obrovské zdroje, ale rovnako tvrdíme, že tak ako trh vie vyrobiť zdroje, nevie ich spravodlivo distribuovať a trh ako taký dokáže vytvárať obrovské rozdiely medzi ľuďmi a medzi regiónmi. Akoby sa rozdeľovanie zdrojov dalo oddeliť od ich tvorby. Veď práve preto trh tvorí obrovské bohatstvo, že ho do veľkej miery trh aj rozdeľuje. Ak by sme všetko nechali na trh, všetko nechali len na trh, tak vidíme ešte väčšie rozdiely medzi ľuďmi a ešte väčšie rozdiely medzi regiónmi. Ekonomicky slobodnejšie krajiny práveže nemajú v priemere väčšiu nerovnosť než krajiny menej slobodné. My si myslíme, že štát musí aktívne vstupovať do trhu, tam, kde to je nevyhnutné a zrazu krajiny, ktoré by to nikdy nepripustili, dnes to vidíme v Spojených štátoch amerických, že vláda intervenuje do trhu, znárodňuje, robí regulatívne a kontrolné opatrenia. Kto by to nepripustil? USA rozdelilo súkromnú AT&T, USA prevzalo štátnu kontrolu nad „airport security industry“ v roku 2001, v roku 1976 USA zoštátnilo 6 železničných tratí...,   ... Teraz nám všetci hovoria, že šetrite viacej, šetrite viacej, ale na kom máme šetriť? Na tých dôchodcoch, ktorí majú osemtisícové dôchodky? Ale čoby. Napríklad by sa mohlo menej kradnúť. V medzinárodnom rebríčku vnímania korupcie sme sa v roku 2007 pohoršili. Dve krajiny sme síce predbehli, ale štyri predbehli nás. Aj budovanie právneho štátu by ekonomike pomohlo. Podiel verejných financií na HDP za súčasnej vlády nerastie ale klesá. Premiér to zdôvodňuje tým, že vláda neprivatizuje. Lenže bývalá vláda dala de facto takmer celý príjem z privatizácie na splatenie dlhu. Vyzerá to tak, že za Fica sa nekradne ani o chlp menej než v minulosti, v lepšom prípade. Ak sa v minulosti kradlo tak hrôzostrašne, ako to hovorieval Robert Fico, a ak sa teraz nekradne tak, ako to sľuboval, kde sú tie peniaze? Občania totiž dostávajú len ovocie rekordného hospodárskeho rastu. Nič viac.
...
Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Nie, to myslím si, že obchodné reťazce... Pán redaktor, obchodné reťazce práve naopak, tým, že ich máme na Slovensku, hoci veľmi tvrdo bojujú s našimi dodávateľmi a je tam veľmi veľa nekalých praktík, ale tým, že ich máme, medzi sebou súperia, je tu veľmi vysoká miera konkurencie. Takto tlačí na ceny smerom dole. Veru, veru. Koľko práce a negatívnych emócií sme si mohli ušetriť, keby to premiér takto vnímal už pred pár mesiacmi. Ale za tento posun ho treba pochváliť. To je výhoda napríklad v porovnaní so Slovenskom. K tej cenovej rade posledná poznámka, pán redaktor, lebo považujem to za dôležité povedať.
...
Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
...Pán redaktor, využívam túto príležitosť, prvýkrát sa stalo v histórii, že zahraničné médiá začínajú hodnotiť slovenské médiá. Vyšiel jeden článok, odporúčam ho každému, kto sa zaoberá touto témou, v renomovanom rakúskom denníku Die Presse, ktorý povedal, že už pri letmom listovaní v slovenských novinách každý musí vidieť, že všetky médiá sú zaujaté proti vláde Slovenskej republiky. Dokonca tento denník napísal, že sa vytrhávajú z kontextu myšlienky, robia sa z toho titulky. „Tomu, kto neovláda dobre nemčinu pomôžem. V Die Presse sa píše, že ho médiá nemajú radi („nicht mögen") a to je galakticky vzdialené od „zaujatosti““(Robert Mistrík, blogy.etrend.sk/robert-mistrik/odporny-zurnalizmus/144057.html).


...

Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Cenová rada nebude robiť nejaké čierne listiny. Cenová rada musí skúmať trendy v celom segmente. My neskúmame jednu stomatologickú ambulanciu, ale ukázalo sa podľa cenových správ, že stomatologické výkony išli prudko hore, ako príklad. Alebo ukázalo sa, že o osem percent zdraželi periodiká na Slovensku, čiže trendy. Vtedy, ak ten trend sa týka celého Slovenska, môže cenová rada prísť s návrhom na vládu alebo ku konkrétnemu ministrovi a povedať, zdá sa nám, že musíme prijať nejaké opatrenia. Celá aktivita vyzerá ako predstieranie snahy pomôcť ľuďom. Pozor, potenciál spoločnosti potom môže chýbať pri ozajstnej pomoci. Navyše, zavádzaná a zle zorientovaná verejnosť má tendenciu od vlády požadovať nesprávne kroky a nepožadovať správne. Motivovať verejnosť k tlaku na zlepšenie verejného obstarávania, súdnictva, na kontrolu PPP je momentálne veľmi ťažké práve kvôli tomu, že časť verejnosti sa spolieha na falošné riešenia problémov.
...

Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Áno. Musím teda povedať, že praskla bublina, o ktorej sa každý vždy domnieval, že je reálne, že trh bez akejkoľvek regulácie, bez všetkého sám všetko vyrieši. Ja v takúto zázračnú, neviditeľnú svätú ruku trhu absolútne neverím. A kto verí v zázračnú a svätú ruku trhu? Robert Fico sa snaží vkladať názorovým oponentom do úst niečo čo nehovoria a potom ich argumentačne poraziť.

...
Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
... Bolo evidentné, že sa bude hospodársky rast pomaly stabilizovať a že nemôže dosahovať úrovne deväť, desať percent, to je jednoducho neudržateľné. Tento rok rátame hospodársky rast na úrovni sedem, sedem a pol percenta, čakáme, ako sa rok vyvinie. Zatiaľ nemáme dôvody meniť predpovede na hospodársky rast na rok 2009, ale pripúšťame, že je tu vyššie riziko, že takéto zníženie hospodárskeho rastu môže nastať. Inými slovami, nastáva čas, keď ľudia u nás už nechcú tvrdo pracovať za nízke mzdy? To sa bude veru ťažšie komunikovať než to, že rekordný rast bol exkluzívne dielom „ľudových más“. Je to jeden z príkladov, ako sa populizmus dostáva do vlastnej pasce.

...
Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
... Klepem na tento stôl, hoci nie je z dreva, ale robíme všetko pre to, urýchľujeme práce tak, aby do konca roka bola podpísaná zmluva o PPP projekte, to je to verejno-súkromné partnerstvo a začne sa stavať R1 Nitra smerom na Zvolen a východná časť D1 z Dubnej skaly smerom na Prešov. Toto sú tak obrovské investície, ktoré prídu na Slovensko, lebo pri PPP projektoch to neplatí štát, platí to súkromný investor, postaví to za vlastné peniaze a keď to odovzdá, potom mu to štát spláca v určitom časovom období dvadsaťpäť alebo tridsať rokov. Zhruba v čase, v ktorom sa prvý pilier dostane do veľkej krízy v dôsledku demografického vývoja. Ak už vláda odmieta rátať deficit na obdobie 20-30 rokov a na NBS sa už asi tiež nemôžme v tomto smere spoliehať, aspoň verejnosť a novinári by mali tento problém strážiť lepšie. Mladší preto, lebo sa ich to priamo a kruto dotkne a starší preto, lebo mnohí vari ešte veria, že vlastenectvo by malo vyzerať asi takto, nie tak, ako vyzerá dnes.
...

Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Ak k tomu dôjde, že hospodársky rast sa nebude vyvíjať v takom tempe, ako je predpoklad na rok 2009, budeme nútení prijímať opatrenia do vnútra štátu, ale nie na úkor ľudí. Ale veveričiek.   Premiér opäť delí spoločnosť na ľudí a neľudí. Kam až môžu viesť falošné reči o krokoch v prospech ľudí svedčí mánia zaokrúhľovania v prospech ľudí pri prechode na Euro. Dokonca aj pokuty za porušovanie predpisov sa budú zaokrúhľovať smerom dole – v prospech ľudí. Ktorí porušujú predpisy.

Mimochodom, ak premiér dokáže prijímať opatrenia na zvýšenie hospodárskeho rastu, ktoré nie sú na úkor ľudí, prečo ich nerobí už dnes? Prečo s nimi čaká až do okamihu, kedy sa naša ekonomika zhorší?
...
Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Hospodársky rast nie je v dôsledku toho, že nejaké dvadsaťkorunáčky pán Zajac vymyslel. Hospodársky rast je preto, lebo ľudia tvrdo robia za málo peňazí a týmto ľuďom treba postupne vracať to, čo pre tento štát urobili. Tak prečo sa teraz znižuje? A prečo východným Nemcom a severným Kórejčanom rástla ekonomika pomalšie než ich bratom a sestrám, ktorí nemali socializmus?  
...

Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Pán redaktor, sú rôzne pohľady na druhý pilier. Nikto nechce nikomu nič brať... Iba nám nezáleží, čo sa stane s dnešnými štyridsiatnikmi a mladšími, keď budú v dôchodku.
...

Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
... a dnes, ak si porovnáme, aké sú výnosy v Sociálnej poisťovni, to znamená v prvom pilieri a porovnáme to s číslami v druhom pilieri, tak zistíme, že prvý pilier je absolútne výnosný. Veď ani nikto nespochybňuje, že prvý pilier je dnes výnosný. Ako ale bude prvý pilier vyzerať, keď sa výrazne zmení pomer medzi dôchodcami a aktívnou časťou obyvateľstva? O to ide, o to ide a o to ide.
...

Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Budeme o tom hovoriť veľmi intenzívne na vláde. Nechcem teraz nejakú prioritu dávať do popredia, ale myslím si, že je výhodnejšie otvárať pilier na určité časové obdobie, lebo predsa je to väčší predpoklad istoty a stability do budúcnosti. Stability v čom? V tom, že sa bude druhý pilier otvárať nečakane?

...

Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
... Pán redaktor, prečo o tom niekto nehovorí, že päťsto, myslím, nula celá päť miliardy slovenských korún bolo investovaných z dôchodkových fondov v banke Lehman, ktorá padla v Spojených štátoch amerických. Ale veď o tom sa hovorí. Skôr sa nehovorí o možných dopadoch na prvý pilier. V dôsledku spomalenia bohatých ekonomík môžeme prísť o časť zahraničných trhov, spomalí sa rast nášho hospodárstva a teda aj rast miezd. A tie sú základom pre rast dôchodkov z prvého piliera.

Branislav ZÁVODSKÝ, moderátor
--------------------
Prečo potom nezmeniť pomer odvodov, keď je 9:9, prečo ho neznížiť ten zisk, či toto nie je cesta?

Robert FICO, predseda vlády /Smer-SD/
--------------------
Je to vec... my nechceme znehodnocovať tie úspory ľudí. Ak sa ľudia rozhodli a chcú prevziať riziko, nech tam zostanú. A my im potom ukážeme dlhý nos, nie? Toto veru nie je dobrý prístup vlády. Druhý pilier a reforma prvého boli urobené nie preto, aby sa mohli jedni dôchodcovia vysmievať druhým, že sa v mladosti pomýlili, ale preto, aby Slovensko bolo dlhodobo stabilnou krajinou schopnou postarať sa o starých. Vláda by skôr mala pracovať na tom, aby rozdiely medzi prvými dôchodcami z druhého piliera a tými, ktorí ostali v prvom, neboli dramatické. Až postupne by sa mali zvyšovať podľa toho, ktorý pilier bude výhodnejší. ...Čiže nikomu nič neberieme, nikoho neoslabujeme, len dávame každému férovú šancu. Férové by bolo dotovať druhý pilier zo Sociálnej poisťovne rovnako ako prvý. Nie výrazne diskriminovať druhý, ako je tomu dnes.
...

Ďakujem za pozvanie a dovidenia.

Branislav ZÁVODSKÝ, moderátor

Dovidenia. ...

> Hlasuj za tento článok na

Ficovo nedeľné sólo na STV

Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk