Hypotekárny trh sa novou legislatívou v druhej polovici marca otvorí ako nikdy predtým: možnosť výhodne refinancovať bez ohľadu na dĺžku fixácie úveru vznikne prakticky každému. Trhový koláč si banky môžu slušne premiešať.

Kým niektorí veľkí hráči dumali nad tým, že štartovací výstrel zaznie od niektorej z menších bánk s ambicióznym akcionárom, menší čakali opak. Nohu do ringu nakoniec prvá položila VÚB banka. Spustila akciu, v ktorej láka klientov refinancujúcich starý úver na úrokovú sadzbu 1,49 percenta. Platí pre každého pri dohodnutej fixácii na tri roky. Je to najmenej na trhu.

Hoci je účinnosť zákona umožňujúceho splatenie hypotéky mimo refixu najviac za poplatok jedno percento až 21. marca, VÚB začala s kampaňou oveľa skôr. Tentoraz nič nenechala na náhodu. V minulosti sa už popálila, keď Tatra banka pred tromi rokmi nezvyčajne skoro vyštartovala s hypotekárnou akciou (vtedy sadzbou 3,25 percenta) a dokázala stiahnuť od VÚB významnejšiu časť klientely.

VÚB trvalo, kým dokázala na svojej cenotvorbe zapracovať tak, aby vedela klientom pri refixe ponúkať konkurenčné ceny a stabilizovať si portfólio. Teraz sa pokúša byť viac dravá sama a klientov vyzýva k refinancovaniu. Preplatí aj poplatok za vklad do katastra. S čerpaním sa netreba ponáhľať, klient má na neho pol roka.

Ak by bola VÚB medzi ľuďmi úspešná, dočasne by si mohla vyriešiť hlavný problém, ktorý bankám s novou legislatívou vznikol. Hypotéky sú veľká časť ich biznisu, a tá sa ocitla „na pohyblivom piesku“. Banky potrebujú hypotéky a klientov zastabilizovať. VÚB banka by to rada urobila práve novými refinančnými hypotékami. Klienta by mohla ukotviť úrokovou sadzbou. Sadzba, ktorú banka komunikuje, je totiž očistená o takzvaný príspevok banky za vernosť, ktorú jej počas trojročnej fixácie prejavia. Ten je vo výške jedného percentného bodu. V praxi to znamená, že kto by chcel nasledujúce tri roky z banky hypotéku opäť preniesť ku konkurencii, banke bude musieť dopredu vyplatenú odmenu za vernosť vrátiť – banka si príspevok bude žiadať späť.

K tomu treba prirátať ešte zákonnú možnosť účtovať si reálne náklady za splatenie hypotéky, ktoré môžu dosahovať po novom najviac jedno percento. V horizonte troch rokov už analytici optimisticky uvažujú aj o možnom zvýšení úrokových sadzieb, preto by v tom čase už mohli byť úverové ťahanice medzi bankami miernejšie.

Pre ostatné banky je otázka ako si udržať klienta  rovnako najväčším hlavolamom roka. S hypotekárnymi kampaňami zatiaľ intenzívne nezačali. Možno však očakávať, že na prvý krok VÚB banky veľmi rýchlo zareagujú.