Automobilky majú za sebou ďalší ťažký rok. Kým v roku 2020 protipandemické opatrenia krajín odstavili ich výrobu na viac ako pol roka, vlani bojovali s problémami s logistikou a najmä nedostatkom čipov a polovodičov.

Práve tá sa mala podpísať pod horšie hospodárske výsledky mnohých spoločností, ktoré sú naviazané na automobilový priemysel. Napriek tomu TREND našiel niektoré firmy z tohto segmentu, ktoré v minulom fiškálnom roku dosiahli výrazne lepšie výsledky, a to aj napriek kríze čipov či problémom s plastmi.

Úspech v náročnom období

Dlho sa hovorilo, že vlaňajšok spôsobil viaceré disrupcie na trhoch, a preto aj predpovede na rok 2022 či dokonca 2023 nie sú optimistické. Problémy budú mať nielen firmy z automotive sektora a naň naviazaných odvetví, ale v podstate každá spoločnosť, ktorá mobilitu potrebuje.

„Obrovské problémy, spôsobené nedostatkom elektronických komponentov, nie sú jediné, s ktorými sa musí automobilový priemysel v súčasnosti vysporiadať. Existujú ďalšie problémy, dokonca opakovane v niekoľkých hodnotových reťazcoch, ktoré ovplyvňujú tento sektor,“ konštatuje Henk Postmus, partner spoločnosti Expense Reduction Analysts.

Aktuálne problémy sú podľa neho v piatich oblastiach, čo pocítia mnohé firmy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa