Čím je firma menšia, tým väčšie množstvo ohrozujúcich faktorov na ňu vplýva z okolitého prostredia. Vyplýva to z analýzy nadnárodnej poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet, podľa ktorej najväčšia časť firiem ohrozených vonkajším prostredím pochádza z hlavného mesta a jeho okolia. Pandémia paradoxne počet takýchto ohrozených firiem zmenšila.

Na subjekty vplýva ich okolie

Dovedna je na Slovensku ohrozených svojim okolím, s ktorým sú ekonomicky späté, až 20 019 spoločností. Aktuálne sa to týka 19 516 spoločností s ručením obmedzeným a 503 akciových spoločností. ,,Na každý subjekt vplýva jeho okolie. Či už ide o vlastníkov, materskú či dcérske spoločnosti, štatutárne orgány, dodávateľov, odberateľov. Všetci pre firmu vytvárajú potenciálne rizikové prostredie," uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

KK14 New York - Na archívnej snímke zo 7. mája 2018 Elon Musk v New Yorku. Americký výrobca elektromobilov Tesla zníži počet pracovných miest o približne 9 %. Oznámil to zakladateľ firmy Elon Musk. Ako dôvod uviedol
Neprehliadnite

Denník Financial Times vyhlásil osobnosť roka. Stal sa ním Elon Musk

Takmer polovica, a to až 9 415 z celkového počtu takto ohrozených spoločností, pochádza z Bratislavského kraja. Nasleduje Nitriansky kraj s 1 867 ohrozenými firmami a Košický kraj, kde je ohrozených 1 856 spoločností.

Negatívnym indikátorom z okolia môžu byť napríklad insolvencia, nespoľahlivé platenie dane, exekúcia či dlhy. Najmenej rizikové okolie majú firmy zo Žiliny a okolia.

Vyšší obrat = menej negatív

Analýza ďalej ukázala, že čím vyšší obrat spoločnosť má, tým menej negatívnych indikátorov na ňu vplýva. Až 7 145 firiem s vykázaným obratom do 999-tisíc eur je negatívne ovplyvnené svojím okolím, rovnako tak firmy, ktoré majú maximálne dvoch zamestnancov (tých je 2 806).

Peikko - fínska spoločnosť so zameraním na technológie spájania a vystužovania betónových konštrukcií a na spriahnuté nosníky pre tenké stropy.
Neprehliadnite

Na Slovensku vzniklo za prvých deväť mesiacov takmer 15 000 firiem

,,No len na tri spoločnosti, ktorých obrat presiahol 50 miliónov eur, vplýva niektorý z negatívnych indikátorov," dodala Štěpánová. Najčastejšie sa pritom tento problém týka tých subjektov, ktoré podnikajú v oblastiach ostatné poradenstvo v oblasti podnikania a riadenia (1 453 firiem), ostatných podporných činností pre podnikanie (1432 spoločností) a výstavby bytových a nebytových budov (1 082).

WA 31 archív Berlín - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2021 ceny červenej a zelenej papriky v supermarkete v Berlíne.  Veľkoobchodné ceny v Nemecku v auguste 2021 opäť vzrástli, a najprudšie od roku 1974. Prispeli k tomu nízky porovnávací základ z minulého roka aj strmé zvýšenie cien mnohých surovín a komponentov. Analytici pozorne sledujú veľkoobchodné ceny v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, pretože im naznačujú, ktorým smerom sa bude vyvíjať inflácia v tejto krajine aj v celom
Neprehliadnite

Zvýšenie platu o infláciu? Bude treba pridať aspoň päť percent, nie v každom odvetví to zvládnu

Paradoxom je, že podľa dát spoločnosti Dun & Bradstreet je okolím ohrozených firiem v súčasnosti menej, ako tomu bolo pred pandémiou nového koronavírusu. V roku 2018, keď spoločnosť naposledy túto oblasť analyzovala, bolo na Slovensku takýchto firiem celkovo 22 297, čo je o 2278 subjektov viac ako v súčasnosti, o tri roky neskôr.