Medzi najohrozenejšie spoločnosti na slovenskom trhu patria firmy, ktoré podnikajú v rozpätí od troch do piatich rokov. Nedostatok financií či ukončenie biznisu v súčasnosti hrozí až 150 trojročným a 135 štvorročným firmám.

Z celkového počtu 19 000 spoločností to predstavuje 1,5 percenta. Vyplýva to z analýzy nadnárodnej poradenskej spoločnosti Dun&Bradstreet.

Malé firmy, veľké problémy

,,Mladé podniky charakterizujeme ako najviac zraniteľné. Svoju pozíciu na trhu si ešte len budujú a v prípade nedostatku finančných prostriedkov a nezaisteného odbytu často končia pre platobnú neschopnosť. Obdobie tri až päť rokov sa považuje za skúšku životaschopnosti – aj napriek tomu, že v tejto kategórii evidujeme najviac firiem, najviac z nich aj čelí pádu," hodnotí stav analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová.

WA 29 Moskva - Na snímke zamestnanec medzinárodnej spoločnosti Kaspersky Lab pracuje na počítači v sídle spoločnosti v Moskve 1. júla 2017. Firma Kaspersky Lab je pripravená poskytnúť americkým úradom na preskúmanie zdrojový kód počítačových programov, ktoré vyvíja. Spoločnosť chce takto rozptýliť možné podozrenia Spojených štátov ohľadom svojej činnosti. V rozhovore pre agentúru AP to 3. júla 2017 uviedol šéf spoločnosti Jevgenij Kasperskij. Kasperskij tiež vyhlásil, že jeho firma nikdy nedostá
Neprehliadnite

Skoro polovica firiem nezverejňuje incidenty krádeže dát zamestnancov

Analýza však poukazuje aj na to, že s vysokým podielom rizikovosti zápasia tiež staršie firmy. A to tie, ktoré majú za sebou 18 a viacročnú históriu. Celkový počet starších spoločností v problémoch je podľa Štěpánovej síce nižší ako pri mladých firmách, no podiel je vysoký.

Údadok či exekúcia

Napríklad z celkového počtu 4230 18-ročných podnikov rieši úpadok, krach či finančný problém až 1,5 percenta z nich, teda 61 subjektov. Podobná situácia je aj pri o rok starších subjektoch. Tu je podiel ohrozených 1,11 percenta, keď pri 4 149 firmách rieši existenčný problém až 46 podnikov.

Analýza porovnávala 318 637 kapitálových spoločností, teda spoločností s ručením obmedzeným a akciových spoločností. Negatívnu udalosť - exekúciu, úpadok či platobnú neschopnosť pritom analytici zistili pri 1 885 z nich. Za dva roky počet ohrozených firiem vzrástol o 107 podnikateľských subjektov.

Richard Sulík, Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Reštartujte biznis, už opravili chybu v systéme. Testy a kontrola ľudí narazili na realitu