1. Predáva sa menej áut

Predaj nových áut v Európskej únii sa minulý mesiac prepadol takmer o štvrtinu a bol najslabší pre mesiac september až od roku 1995. Globálny nedostatok polovodičov totiž obmedzil produkciu automobiliek a ponuka nestíha pokryť celosvetový dopyt po vozidlách.

Top v automotive
Neprehliadnite

Top v automotive: Jaguar musel zastaviť a na gigafabriku si počkáme

Aj to viedlo k tomu, že konečný počet registrácií nových áut v septembri medziročne klesol o 23,1 percenta, čo predstavuje asi 719-tisíc kusov. Vyplynulo to z najnovších štatistík Európskej asociácie výrobcov áut (ACEA).

V septembri tak zaznamenala dvojpercentné zníženie predajov na všetkých veľkých trhoch v únii. Napríklad predaj nových áut v Taliansku klesol o 32,7 percenta, v Nemecku o 25,7 percenta, vo Francúzsku o 20,5 percenta a v Španielsku o 15,7 percenta.

Ilustračná foto.
Zdroj: GIMS

Počet registrácií nových áut síce za prvé tri kvartály tohto roka medziročne stúpol o 6,6 percenta a dosiahol 7,5 milióna, ale to súviselo najmä s horšími výsledkami vlaňajška, keď začali platiť pandemické obmedzenia. A zároveň výrazné nárasty na začiatku tohto roka pozitívne ovplyvnili celkové štatistiky.

2. Partner Apple predstavuje koncepty

Spoločnosť Foxconn Technology Group predstavila svoje prvé elektrické vozidlá. Považuje sa to za prvý krok, ako posilniť dôveryhodnosť taiwanského výrobcu elektroniky, ktorý sa usiluje vstúpiť na automobilový trh. Taiwanská spoločnosť predstavila SUV verziu a sedan s elektrickým pohonom. Foxconn je však najmä vnímaný ako možný partner technologickej spoločnosti Apple pri uvedení nového elektromobilu tejto americkej značky.

Sedan Foxconn
Zdroj: Foxconn

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa