1. Tesla v Číne šliape na plyn

Americká automobilka Tesla si potrebuje na najväčšom automobilovom trhu na svete napraviť reputáciu a zároveň postrážiť svoj trhový podiel. Aj preto sa odhaduje, že jej šanghajský závod vyrobil za doterajších deväť mesiacov roka zhruba 300-tisíc vozidiel.

Top v automotive
Neprehliadnite

Top v automotive: Chýbať budú milióny áut a Tesla už otvára brány

Ak sa odhady potvrdia, naznačuje to, že automobilka dokáže aj napriek globálnemu nedostatku čipov potvrdzovať svoje pôvodné plány. Tesla vyrába v šanghajskom závode sedan Model 3 a športovo-úžitkové vozidlo Model Y pre čínsky aj zahraničné trhy, ako sú napríklad Nemecko a Japonsko.

Už v priebehu prvých ôsmich mesiacov fabrika dodala viac ako 240-tisíc vozidiel, mnohé z toho smerovali na export.,Vyplýva to z údajov čínskeho zväz predajcov osobných áut CPCA. Tesla nezverejnila detaily týkajúce sa produkcie závodu. Očakáva sa však, že značka by mohla v šanghajskom závode tento rok vyrobiť až 450-tisíc elektromobilov.

Na archívnej snímke z 5. apríla 2021 elektromobil Tesla sa nabíja na stanici v americkom meste Topeka. Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla oznámil za 1. kvartál prudký rast zisku, k čomu prispel dvojnásobne vyšší predaj vozidiel než pred rokom. Spoločnosť tak oznámila už siedmy ziskový kvartál po sebe. FOTO TASR/AP
Zdroj: TASR/AP

Šéf Tesly Elon Musk má ale v čipovej kríze, ktorá donútila automobilky obmedziť produkciu, jasno. Ide podľa neho len o krátkodobý problém. E. Musk uviedol, že nové závody na výrobu polovodičov, ktoré sú naplánované, alebo sú už vo výstavbe, tieto ťažkosti vyriešia. Dodal, že do budúceho roka bude dostatok výrobných kapacít na pokrytie dopytu po čipoch.

2. Jazdených áut je stále menej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa