1. Jaguar sa zastavil

Výrobné linky v nitrianskom závode sa zastavia na celý týždeň. Dôvodom výpadku sú nestabilné dodávky dielov. Ako avizovali odborári podniku, podľa nových podmienok dostanú zamestnanci, ktorí nebudú pracovať, náhradu mzdy v doteraz najvyššej výške.

Na snímke logo nemeckej automobilky Volkswagen (VW) pred závodom v nemeckom Baunatali
Neprehliadnite

Volkswagen posunul rozhodnutie o gigafactory na batérie o šesť mesiacov

Podnik Jaguar Land Rover Slovakia pritom odolával nedostatku čipov spomedzi ostatných tunajších automobiliek najdlhšie. Hoci ani v Nitre sa v tomto roku nevyhli dlhšiemu prerušeniu výroby pred tohtoročným letom. Pauzujúci zamestnanci si však odvtedy polepšia aspoň na mzde, ktorú dostanú ako náhradu za prekážku na strane zamestnávateľa.

Tá im po novom bude platená vo výške 80 percent priemerného zárobku. Na sociálnych sieťach to potvrdili obe odborárske skupiny. Navýšenie je tak súčasťou opäť spustenej štátnej pomoci slovenským podnikom a nitrianska automobilka sa rozhodla pristúpiť na zmeny.

Jaguar Land Rover logo
Zdroj: Profimedia

Podľa odborárov to znamená, že za nevýrobné dni, aj tie, ktoré má práve podnik za sebou, budú mať všetci zamestnanci, ktorí nepracovali zaplatenú prekážku v práci vo výške 80 percent priemerného zárobku a nie 69 percent, ako bolo pôvodne oznámené. V čase, keď sú výrobné výpadky na zmenách čoraz častejšie v dôsledku chýbajúcich polovodičových dielcov, môžu byť zamestnanci pokojnejší.

2. O gigafabrike rozhodnú neskôr

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa