Keď Rastislav Velič na konci septembra oznamoval, že Arca Capital získala strategického investora z Londýna, nervózni veritelia si mohli čiastočne vydýchnuť. Lenže najnovšie informácie naznačujú, že mu nejde ani tak o uspokojenie investorov ako o záchranu svojho majetku. Keďže je avalistom, teda ručiteľom, na mnohých zmenkách Arcy a jej dcér, ide mu aj o jeho vlastný majetok.

Zdroj oznámil TRENDu listom, ktorý má redakcia k dispozícii, že R. Velič sa začal zbavovať svojho osobného majetku. V auguste podľa katastra nehnuteľností previedol svoju polovicu rodinného dvojdomu na Kolibe v Bratislave na Oľgu Grancovú, ktorá je blízka rodina Sone Grancovej, údajnej partnerky R. Veliča. Spolu by mali vychovávať dcéru. Dom bol podľa výpisu z listu vlastníctva nadobudnutý kúpou.

Na snímke polka dvojdomu Rastislava Veliča na bratislavskej Kolibe
Zdroj: Michal Smrčok
Na snímke polka dvojdomu Rastislava Veliča na bratislavskej Kolibe

Zaujímavé je aj to, že O. Grancová tento rodinný dom previedla v septembri na ďalšiu osobu, čo vyplýva z ďalšieho listu vlastníctva, kde je zaznamenaná plomba.

Arca Capital nechcela priamo vysvetliť tieto nedávne prevody osobného majetku svojho šéfa.

"Nevidíme absolútne žiadny dôvod, aby pán Velič vysvetľoval Vašej redakcii dôvod predaja nehnuteľnosti. Vami spomínaný prevod bol realizovaný za štandardných podmienok a za obvyklú trhovú cenu," odpovedala Terézia Barčíková, hovorkyňa Arca Capital.

Aj Krúpa rozpredáva majetok

Majetku, i keď zrejme nie dobrovoľne, sa zbavuje aj bývalý akcionár a spoluzakladateľ Arcy Capital-Pavol Krúpa. Jeho veľký pozemok v Horskom parku v Bratislave je ide do dražby, potom čo si naň uplatnila záložné právo Privatbanka, ktorá patrí do finančnej skupiny Penta. Odborníci jeho jeho vyvolávaciu cenu odhadujú na 13,52 milióna eur.

Dražba mala byť v pondelok 5. októbra a podľa informácii Indexu sa pozemky nepredali. Záujemcovia boli traja, z toho jedným bolo hlavné mesto Bratislava. Predaju nepomohlo ani niekoľkonásobné zlacňovanie pozemku pod 13 miliónov eur. Keďže dražba bola neúspešná môže nasledovať v budúcnosti druhé kolo.

Arca Capital
Neprehliadnite

Arca Capital upozorňuje na klamlivé letáky a popiera informácie o konkurze

Aký majetok má Arca

Aký je skutočný majetok Arcy nikto nevie. Finančná skupina zatiaľ nezverejnila konsolidovanú účtovnú závierku za minulý rok, hoci na to vyzývajú aj jej veľkí akcionári ako napríklad Peter Krištofovič v nedávnom rozhovore pre TREND. Jej aktíva sa odhadujú na hodnotu od 250 do 500 miliónov eur, hoci R. Velič v rozhovore pre Hospodárske noviny tvrdil, že je to až miliarda. Dlhy firmy sa odhadujú na miliardu eur.

P. Krištofovič aj P.Krúpa zhodne vinia zo súčasnej situácie v Arce R. Veliča a terajšie vedenie. Naznačujú, že majetok Arcy sa prevádzal na Cyprus, ktorý je známy schránkovými firmami.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Arca lavíruje medzi oddlžením a konkurzom. Veritelia môžu zaútočiť na jej zdravé dcéry

Nervózni veritelia

Arca je v súčasnosti pod ochranou pred veriteľmi, ktorá sa predĺžila do konca roka. Podľa R. Veliča hľadá spôsob ako sa v reštrukturalizácii ozdraviť a uspokojiť čo najviac investorov. Odborníci na financie a právnici však odhadujú, že firma zrejme skončí v konkurze a bude rozpredávať svoje aktíva, pravdepodobne pod reálnu trhovú cenu.

Veritelia Arcy, ktorých počty sa odhadujú na tisícky, sú zatiaľ nervózni a hľadajú si kvalitných konkurzných právnikov. Niektorí uvažujú o odpredaji svojich pohľadávok J&T Banke, ktorá sa pasuje za lídra veriteľov.

Začiatkom októbra sa mala konať schôdza dlhopisových veriteľov Arcy, ale kvôli núdzovému stavu spôsobenému koronavírusom sa odložila na neurčito. Koľko percent zo svojich investícii investori dostanú späť, je stále neisté. Isté je len to, že ak sa majitelia Arcy zbavujú aj svojho osobného majetku, a ten firemný prevádzajú na Cyprus, nesvedčí to o ničom dobrom pre veriteľov.

Disclaimer: Penta je 100-percentný vlastník News and Media Holding, kde patrí aj TREND.