Na trhu sa už dlhšie špekuluje, že problémovú spoločnosť Arca Capital by mohla z finančnej šlamastiky vytiahnuť silnejšia finančná skupina J&T. Samozrejme, nie nezištne. Veľa jej klientov má zainvestovaný kapitál aj v biznisoch Arcy.

Najnovšie J&T Banka oznámila, že spolu so spoločnosťou Gomanold pripravujú pomoc nezaisteným veriteľom skupiny Arca. Podľa českých médií má firma Gomanold sídlo na Cypre a špecializuje sa na skupovanie a vymáhanie pohľadávok.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Šéf Arca Capital priznal, že veritelia nedostanú späť všetko

Nezachraňujú, rozpredajú

J&T Banka sa netají tým, že jej nejde o záchranu skupiny Arca, ale pomoc nezaisteným veriteľom získať v čo najkratšom možnom čase aspoň časť investovaných prostriedkov späť. Maximalizácia dlhodobého výťažku by sa mala udiať cez speňaženie aktív skupiny Arca.

„V tejto vážnej situácii je prioritou predovšetkým ochrana záujmov veriteľov. Dištancujeme sa od sporov medzi zakladateľmi skupiny Arca a jej súčasným vedením, ktoré z doterajších rokovaní a mediálnych vystúpení vnímame,“ dodáva Milan Janásik, hovorca J&T Banky.

Iniciatívu J&T banky víta aj bývalý partner Arcy Pavol Krúpa, ktorý z jej vedenia odišiel len pred dvoma rokmi. „Na základe mojej historickej angažovanosti v skupine Arca sa na mňa aktuálne obracajú jej veritelia a keďže osobne mám pohľadávky voči spoločnostiam skupiny Arca, je v mojom záujme obhajovať práva všetkých veriteľov tak, aby došlo k uspokojeniu ich nárokov v maximálnej možnej výške," reagoval P.Krúpa vo vyhlásení tesne po zverejnení zámeru J&T Banky.

Tento finančník tak chce chrániť svoje dobré meno, hoci v minulosti bol médiami označovaný za investičného "nájazdníka", ktorý kupoval menšinové balíky akcií v rôznych firmách, ktoré potom aktivizmom a súdmi chcel dotlačiť k predaju väčšieho balíka akcií či k lepšiemu riadeniu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa