Vláda na mimoriadnom zasadnutí schválila predaj 49-percentného podielu štátu v Slovak Telekome majoritnému akcionárovi. Ako po rokovaní vlády informoval minister financií a zastupujúci minister hospodárstva Peter Kažimír, nemecká firma zaplatí za zvyšný podiel v Slovak Telekom 900 miliónov eur. Z toho 100 miliónov eur bude viazaných na osobitnom účte pre prípadné súdne spory.

Predstavitelia Deutsche Telekomu hneď aj podpísali zmluvu s predstaviteľmi štátu. „Máme to za sebou,“ skonštatoval Kažimír.

Obe strany sa zároveň dohodli na vyplatení dividend za výsledky hospodárenia v minulom roku vo výške 16 miliónov eur. „Podmienky, ktoré budú jasne popísané v zmluve, budú v čo najskorších hodinách zverejnené. Upozorňujem, táto zmluva bude okamžite, ako to bude technicky možné, zverejnená, nie ako to bolo v minulosti,“ poznamenal Kažimír.

Celý prevod peňazí by sa mal podľa ministra uskutočniť v najbližších dňoch. "Na nami spoluzriadený účet by mal Deutsche Telekom zaplatiť 900 miliónov eur," dodal. Kažimír tiež informoval novinárov o využití výnosu z predaja akcií. „Potvrdzujem, že tento výnos bude smerovať prioritne na ozdravenie verejných finanicí. To znamená na zníženie verejného dlhu,“ povedal.

Štátny podiel v Slovak Telekome sa mal pôvodne predávať prostredníctvom verejnej ponuky akcií. Štát sa však rozhodol nepokračovať v procese predaja podielu cez burzy, pretože dostal lepšiu ponuku, práve od majoritného akcionára Slovak Telekomu.

Dopyt na kapitálových trhoch pritom pri verejnej ponuke akcií vygeneroval cenu na spodnej hranici ponukového pásma, teda 17,70 eura za akciu. Za celý predávaný podiel by tak predajom cez burzu štát zinkasoval 750 miliónov eur.