Investor chce za akcie telekomu dať viac ako výnos, ktorý ponúkol záujem na burze. Ten predstavoval 17,70 eura za akciu, čo by znamenalo výnos z predaja vo výške 750 miliónov eur. To je na spodnej hranici očakávaného výnosu, keď vláda počítala so 750 miliónov až jednu miliardu eur. 

„Viac je viac,“ okomentoval to Kažimír. Ponukou investora sa teraz bude vláda ďalej zaoberať.

„Vláda dostala dnes v ranných hodinách lepšiu a záväznú ponuku od strategických investorov. O tejto ponuke budeme okamžite rokovať,“ tvrdí minister. Kabinet pritom prerušil rokovanie o predaji podielu v Slovak Telekome ešte v stredu popoludní. Ako dodal, na základe ponuky sa kabinet rozhodol odmietnuť predaj akcií cez burzu.

O tom, kto je aktuálnym záujemcom o kúpu štátneho podielu v Telekome, minister nechcel špekulovať. Podľa memoranda podpísaného medzi štátom a majoritným akcionárom Deutsche Telekomom bol v hre okrem predaja akcií cez burzu aj priamy predaj štátneho podielu firme Deutsche Telekom alebo aj tretej osobe. V tom prípade by si však Deutsche Telekom mohol uplatniť predkupné právo na menšinový podiel. Kažimír tvrdí, že verejnosť sa o novom strategickom investorovi, ako aj o jeho ponuke, dozvie už v najbližších dňoch či týždňoch.

Médiá vraj už tajomného investora našli

Záujemcom o kúpu minoritného štátneho podielu v spoločnosti Slovak Telekom má podľa médií byť jej majoritný vlastník Deutsche Telekom. Informujú o tom agentúry Reuters aj Bloomberg s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené so situáciou.

Samotný Deutsche Telekom tieto informácie odmietol oficiálne komentovať. Deutsche Telekom pritom v Slovak Telekome drží 51 percent, zvyšných 49 percent je v rukách štátu.

Rozsah ponukovej ceny akcií Slovak Telekomu bol určený vo výške 17,70 až 23,60 eura za akciu. Výnos z predaja na burze by tak podľa ponukovej ceny mal dosiahnuť 750 miliónov eur až jedna miliarda eur. Akcie mali byť prijaté aj na obchodovanie na kótovanom hlavnom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave. Vkladové potvrdenky (certifikáty GDR) spolu s akciami mali ísť na hlavný trh pre kótované cenné papiere Londýnskej burzy cenných papierov.

Minister financií je pritom s výsledkom verejnej ponuky akcií relatívne spokojný. Minimálne čo sa týka dopytu, ktorý podľa jeho slov dosiahol 1,6-násobok ponúkaného objemu akcií. „Knihy sa uzavreli, my považujeme technicky proces predaja telekomu za úspešný z pohľadu dopytu,“ povedal.

Zároveň dodal, že o akcie prejavili záujem investori z celého sveta, čo považuje za dôkaz dôvery v krajinu a aj v pôsobenie Slovak Telekomu na vyspelom telekomunikačnom trhu.

Akcie si objednalo 2 500 individuálnych investorov

Horšie to bolo podľa neho s celkovým výnosom, ktorý zostal na spodnej hranici ponukového pásma. „Vždy chceme, každý kto predáva majetok, predávať za najlepších podmienok a nie za každú cenu,“ tvrdí Kažimír. Vygenerovanú cenu pritom podľa neho mohla negatívne ovplyvniť najmä kapitálová štruktúra Slovak Telekomu, kde štát vlastní minoritu a taktiež dividendová politika spoločnosti, od ktorej štát v minulosti často nevedel dostať svoj plný podiel zo zisku. „Oba tieto vplyvy sú mimo dosahu vlády Slovenskej republiky,“ dodal.

Rozhodnutie vlády nepokračovať v procese verejnej ponuky akcií cez burzu však znamená aj to, že k akciám Telekomu sa nedostanú ani malí individuálni investori. Tým v procese verejnej ponuky akcií bolo vyčlenených 10 percent ponúkaných akcií, do určitého objemu aj so zľavou. Akcie si podľa ministra financií objednalo 2 500 individuálnych investorov, ktorí teraz budú môcť svoje majetkové účty zrušiť a žiadne akcie nedostanú.

Minister však rozhodnutie nepredávať akcie cez burzy nevníma ako negatívny signál voči kapitálovým trhom ani ako oklamanie bežných ľudí, ktorí si akcie objednali. Tvrdí, že štát sa len správa ako dobrý hospodár. „Sú to pravidlá hry, o ktorých vedia všetci investori, predávajúci sa môže do posledného okamihu rozhodnúť, či predá, alebo nepredá. Jasne dnes hovoríme, že dôvody, prečo sme tento proces zastavili, je ten, že máme možnosť to predať lepšie,“ povedal vo štvrtok Kažimír.