Minulý rok dal predajcom áut šancu nadýchnuť sa a mnohí ju využili, o čom svedčia aj najnovšie hospodárske výsledky najväčších hráčov na slovenskom trhu. Výrazne rastúce ceny áut a vysoký dopyt poskytli dílerom priestor na vyššie zisky ako v ostatnom období, a to všetko aj napriek tomu, že globálne predaje nasvedčujú skôr recesii na trhu.

Po prvom roku pandémie covidu-19 sa však vlani biznis s predajom áut definitívne rozbehol. Už kompletne zverejnené hospodárske výsledky väčšiny najväčších hráčov na trhu naznačili, že tí dokázali obstáť aj na pozadí problémov s dodávkami vozidiel. Tržby top 50 najväčších predajcov vozidiel presiahli 3,3 miliardy eur, pričom tieto firmy dosiahli sumárny čistý zisk viac ako 83 miliónov eur.

Je však zrejmé, že optimizmus mnohí predajcovia naďalej nezdieľajú a stále len dúfajú v minulé zisky. Celý rok 2021 sa preto niesol v duchu výrazných disrupcií, ktoré súviseli s chýbajúcimi vozidlami v skladoch, uzavretými prevádzkami či dlhými dodacími lehotami, nehovoriac o rastúcich cenách vstupov.

Nič už ale nevylučuje, že situácia sa zmení a bude v tomto roku v dôsledku súčasného geopolitického vývoja už celkom odlišná. Navyše výpadky vo výrobe nových vozidiel naprieč mnohými európskymi závodmi z dôvodu chýbajúcich dielov budú kritický stav trhu ešte viac komplikovať.

Pokles pokračuje
Analytická spoločnosť JATO Dynamics, ktorá zhromažďuje údaje o predaji áut v 25 krajinách Európskej únie, informovala, že vlaňajšie predaje áut sa prepadli až na úrovne z roku 1985. Dokonca sa predalo ešte o 1,7 percenta menej áut ako v prvom pandemickom roku, čo je najhorší výsledok za 37 rokov. Nepriaznivý trend vyvrcholil decembrovým prepadom na predajnom trhu, a to o viac ako pätinu v porovnaní s rokom 2020. Slovenský trh sa trendu nevyhol. Zväz automobilového priemyslu spresnil, že vlani sa predalo dokonca o necelé percento menej áut ako v roku 2020. Pokles predajov pritom podľa dostupných štatistík trval až osem mesiacov z dvanástich.

Vysoké marže pomohli

Hoci sa mnohí nedokázali vlani zbaviť obáv zo strát, vlaňajší rok dal dal viacerým predajcom áut šancu, aby stihli dobehnúť stratené zisky, najväčší hráči na trhu dokázali vývoju vzdorovať. Svedčia o tom ich zverejnené hospodárske výsledky.

Líder na trhu, spoločnosť Porsche Slovakia, v roku 2021 zvýšila zisk o osem percent na zhruba 7,8 milióna eur a tržby jej narástli rovnako o osem percent na takmer 339 miliónov eur. Tretí najväčší hráč trhu v objemoch tržieb, spoločnosť Mercedes-Benz Slovakia, sa vlani dokonca vyškriabal do zisku zo straty 122-tisíc eur na rekordných 4,4 milióna, pričom dokázal medziročne zvýšiť tržby o 13 percent na necelých 260 miliónov eur.

Trend nasledovala aj spoločnosť Auto Palace Bratislava, ktorú možno medzi ostatnými najväčšími predajcami na trhu vnímať ako skokana roka. Spoločnosť v roku 2021 zvýšila čistý zisk o 134 percent na rekordných 1,6 milióna eur a tržby jej narástli o 11 percent na rekordných 48,7 milióna eur.

Vo výročnej správe spoločnosť potvrdila, že výsledky najviac potiahol predaj áut, kým v oblasti servisu a služieb evidovala mierny pokles. Výrazný rast zisku prisudzuje práve nárast maržovosti nových aj predaných vozidiel.

Nové rekordy potvrdila aj spoločnosť Kia Sales Slovakia. Predajná divízia kórejského podniku v krajine vlani zvýšila zisk až o 42 percent na 1,7 milióna eur a tržby jej narástli o viac ako štvrtinu na necelých 135 miliónov eur. Značke sa na európskom, ale aj slovenskom trhu darí, čo potvrdili aj výsledky samotného závodu pri Žiline, ktorý je jediným výrobným závodom skupiny v Európe a dodáva vozidlá najmä do tohto regiónu.

Áčka s novými rekordmi

Rekordný vlaňajšok avizuje aj holding Aures, ktorý nielen na Slovensku prevádzkuje sieť známych autobazárov. Spoločnosť Autocentrum AAA Auto v roku 2021 zvýšila zisk o 105 percent na zhruba 4,5 milióna eur, keď prekonala aj rekordnú úroveň z roku 2015. Tržby firme narástli o 35 percent na približne 173 miliónov eur, uvádza portál Finstat.

Slovensko preto zostáva pre holding kľúčovým trhom, keďže tvorí presnú pätinu celkových tržieb a na trhu sa predáva viac ako 16-tisíc vozidiel.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa