Napriek tomu, že väčšina priemyselných odvetví bola počas marca v pluse, nie v poklese, celkový výsledok je nepriaznivý. Môžu za to výraznejšie posuny v kľúčových priemyselných odvetviach, napríklad v energetike, a dokonca už aj vo výrobe dopravných prostriedkov.

Výkon automobilového priemyslu totiž začína pociťovať nepriaznivé vplyvy vojny na Ukrajine, vysoké ceny energií a najmä pretrvávajúcu krízu čipov, ktorú navyše doplnili aj problémy s exportom a dodávkami komponentov.

Prepad v produkcii

Na výrobu vozidiel sa krajina s najvyšším počtom vyrobených áut na svete na tisíc obyvateľov, no najmä jej hrubý domáci produkt (HDP), spolieha už niekoľko dekád. Silný priemyselný segment je na Slovensku dominantný a z celého priemyslu tvorí až 47-percentný podiel. Je tiež najväčším zamestnávateľom, keď priamo zamestnávala okolo 180 tisíc zamestnancov a nepriamo ďalších 275 tisíc.

Napriek tomu z najnovších dát Štatistického úradu SR o priemyselnej produkcii v prvých troch mesiacoch tohto roka vyplýva, že dochádza k jeho oslabeniu. Priemyselná produkcia v marci medziročne poklesla o 7,3 percenta, pričom marcový výsledok ešte viac prehĺbil februárový nepatrný pokles a potvrdil obavy z príchodu výraznejšieho prepadu.

Za celý prvý štvrťrok 2022 priemyselná produkcia klesla medziročne o 1,8 percenta, pričom najvýznamnejší vplyv na dynamiku vývoja mal popri poklese produkcie v energetických dodávkach práve automotive. Výroba dopravných prostriedkov za prvý kvartál eviduje pokles o 7,2 percenta.

Priemyselná produkcia 1Q/2022
Zdroj: Štatistický úrad SR

Práve produkcia áut vykazovala už od januára 2022 medziročný pokles, ktorý postupne narastal z januárových 2,2 percenta až na marcových takmer 13,9 percenta, uvádza Štatistický úrad SR.

Otázny bude však najmä ďalší vývoj v tomto sektore počas roka. Už vlani totiž vplyvom čipovej krízy tunajší auto-priemysel rovnako trpel, keď podľa Štatistického úradu až počas piatich mesiacov zaznamenal medziročný pokles. Napokon za celý minulý rok produkcia v tomto segmente prekonala objem výroby v roku 2020 o 4,4  percenta.

Negatívnych vplyvov je priveľa

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa