Európsky automotive nemá pred sebou najľahšie časy. Bezprecedentná situácia v novom roku ho náhle posunula do novej pozície, kde nedokáže dostatočne dobre predpovedať dôsledky v ďalšom období.

Navyše aj v roku 2022 možno očakávať negatívny vplyv čipovej krízy a problémy budú mať zrejme nielen firmy z automobilového sektora, ale aj naň nadviazaných odvetví.

Už dnes je zrejmé, že výpadky v dodávkach čipov nebudú jediný problém výrobcov áut v tomto roku. Problémy z dôvodu prerušenej výroby niektorých podnikov na Ukrajine a prerušený export do Ruska začínajú naplno doliehať aj na najväčšie automobilky. A nepriaznivý vývoj sa už začína prejavovať vo fungovaní podnikov na Slovensku, z ktorých niektoré sú nútené dokonca dočasne prerušovať výrobu.

Dodávatelia sa rozbehli

Na konci roka 2021 to podľa najčerstvejších štatistík o výrobe áut na Slovensku po náročnom vlaňajšku nevyzeralo vôbec najhoršie. Posledné mesiace minulého roka sa totiž automobilkám podarilo naplno rozbehnúť a dokonca sčasti dobehnúť výpadky vo výrobe. Aj preto možno očakávať, že ich minuloročné hospodárske výsledky nebudú v dvojcifernom poklese, ako sa pôvodne predpokladalo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa