Firmy spojené so slovenským podnikateľom Igorom Ledeckým začínajú mať v Rusku problémy. Točia sa okolo nich súdy a vyšetrovatelia. Súd Krasnodarského kraja zakázal nakladať s pozemkami aj majetkovými podielmi spoločnosti In Vino Anapa 2 v kúpeľnom meste Anapa pri Čiernom mori. O problémoch slovenského biznismena informoval denník Komsomoľskaja Pravda.

Súdy Krasnodarského kraja majú na stole spor, podľa ktorého riaditeľ spoločnosti In Vino Holding Sergej Maslennikov v polovici roka 2010 „vykonal niekoľko podozrivých transakcií.“ V auguste 2010 predal podiely v dcére holdingu - vo firme In Vino Anapa 2 spoločnostiam „Atlantis“ a „Avangard-Profit“. „Peniaze na účet spoločnosti neprišli a majoritného vlastníka aktív, spoločnosť Celestial Holdings, manažér na obchody neupozornil," píše Komsomoľskaja Pravda.

Spoločný projekt s Kellnerom - vinice, kúpele a golfové ihrisko

Celestial Holdings patrí do majetkového košiara vplyvného českého biznismena Petra Kellnera. O transakcii sa vraj nedozvedel, aj keď bol väčšinovým vlastníkom In Vino Holding.  Česká skupina tak mohla prísť o vplyv na približne 680 hektárov zaujímavých pozemkov, kde okrem viníc mali v rámci spoločného projektu Anapa vyrásť kúpele a golfové ihrisko. Práve o tomto projekte bola v marci minulého roka informovaná aj ruská vláda na spoločnej slovensko-ruskej medzivládnej Komisii pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu, ako o projektoch private equity skupiny Eastfield v Rusku.

Podľa ruských novín žaloba okrem Sergeja Maslennikova šla aj na minoritného vlastníka projektu Anapa. Práve manažéri menšinového akcionára zo skupiny Eastfield boli totiž poverení riadením celého podniku. Väčšinový akcionár sa cíti poškodený vyvedením aktív z firmy. Skupina PPF sa prostredníctvom súdov chce dostať nazad k ruskému majetku a atraktívnym pozemkom pri Čiernom mori.

Ďalšie žaloby boli voči skupine a ľudí prepojených s Eastfieldom podané na Cypre. V máji spoločnosť PPF Real Estate Holding oznámila, že prostredníctvom Celestial Holdings Group na Cypre žaluje skupinu Eastfield Capital, za ktorou stojí slovenský podnikateľ. Domáha sa finančnej náhrady v celkovej výške 13 miliónov dolárov. Problémy, ktoré zažíva v Rusku I. Ledecký, na Slovensku známy skôr ako nadšenec vína a majiteľ vinárstva Elesko, súvisia s nezhodami so svojím bývalým obchodným partnerom P. Kellnerom. Okrem pozemkov v Rusku chcú od slovenského podnikateľa získať nazad peniaze, ktoré mu mal pred štyrmi rokmi P. Kellner požičať. Suma sa má pohybovať v desiatkach miliónov dolárov.

Slovenskí vinári nekomunikujú

Majitelia Eleska sa na túto tému dlhodobo odmietajú rozprávať. Česká skupina PPF tohto roku vo svojej výročnej správe dokonca priznala, že informovala, že je zapojená do sporov s menšinovým partnerom v piatich ruských realitných projektoch. Vo všetkých bola angažovaná práve skupina I. Ledeckého.

V realitných projektoch Agriko LLC, Agriko Plus LLC, Eastfield Kazan LLC, In Vino LLC, In Vino Natukhaevskoe a KLP LLC mala PPF podľa správy väčšinový podiel, no riadením boli poverení ľudia menšinového akcionára. „Nedávno Skupina zistila, že v niektorých projektoch boli prijaté určité kroky a realizované transakcie, ktoré by za daných okolností mohli byť považované za škodlivé pre investičné zámery Skupiny,“ píše sa vo výročnej správe PPF. Skupine bol odopretý prístup k účtovníctvu a obchodným informáciám potrebných pre konsolidáciu. PPF sa rozhodla odpísať tieto projekty, ktoré si cenila na 21 miliónov eur.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch