„Každá dohoda je lepšia ako žiadna dohoda. Takto musíme hodnotiť aj práve podpísanú dohodu medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou,“ povedal pre TREND Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK). Najväčším pozitívom je podľa neho neuvalenie vysokých ciel a zachovanie nadštandardných vzájomných vzťahov aj po odchode Veľkej Británie z EÚ.

K uzatvoreniu novej obchodnej dohody prišlo na poslednú chvíľu na Štedrý deň. Okrem stanovenia pravidiel vzájomného obchodu sú v nej upravené aj podmienky výmeny utajovaných skutočností či používania jadrovej energie na civilné a vojenské účely. Samotná zmluva má 1 246 strán. Prílohy tvoria ďalších 800 strán a nové pravidlá začnú platiť od 1. januára 2021.

Populisti môžu zaviesť clá

Súčasné politické špičky za najväčšie spoločné víťazstvo považujú, že ani s príchodom nového roka sa neuvalia clá na tovar prevážaný cez Lamanšský prieliv. Lenže v uzatvorenej dohode sa tiež píše, že „pokiaľ sa niektorá zo strán bude cítiť vo vzájomnom obchode znevýhodnená, môže predmet sporu riešiť prostredníctvom arbitráže alebo uvalením cla.“ Zároveň cieľom novej obchodnej bariéry musí byť buď ochrana domácich podnikateľov alebo spotrebiteľov.

V budúcnosti môže prísť k uvaleniu ciel hneď potom, ako sa k moci dostanú populisti. Navyše, vzájomný obchod sa bude dať blokovať aj stanovením maximálnych kvót na množstvo dovezeného tovaru. „Určité riziká môžu spočívať v oblasti netarifných prekážok či administratívnych nákladov pri realizácii vzájomného obchodu. Z dostupných materiálov nie sú zatiaľ jasné pravidlá vzájomných vzťahov v oblasti služieb,“ dodal P. Mihók

Problémy môže spôsobiť aj prijatie ďalších prechodných období pre sporné oblasti. „Rizikom bude, ak sa nezmení štýl komunikácie a prístupu k veci a celé kolo rokovaní vrátane zbytočného bičovania emócií si zopakujeme opäť,“ povedal pre TREND Peter Serina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Napríklad do roku 2027 musí Londýn aj naďalej prispievať na program na podporu vedy a výskumu s názvom Horizon Europe. Zároveň európski rybári môžu aj naďalej loviť v britských vodách a do roku 2026 sa musia vzdať štvrtiny svojich pozícií. Pritom to bol práve rybolov, ktorý spôsobil odpor mnohých Britov voči Európskej únií.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) aj britský premiér Boris Johnson považujú uzatvorenú obchodnú dohodu za prospešnú pre obidve strany.
Zdroj: Olivier Hoslet
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) aj britský premiér Boris Johnson považujú uzatvorenú obchodnú dohodu za prospešnú pre obidve strany.

Referendum o nezávislosti Škótska

V budúcnosti môže konflikt vyvolať aj snaha Škótska o dosiahnutie nezávislosti a následný vstup do Európskej únie. „Žiadna dohoda nevyrovná to, čo nám brexit vzal. Je čas na referendum o našej vlastnej nezávislosti, ako európskeho národa,“ napísala na Twitteri škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa