Amerikou vyvolané obchodné vojny nemusia skončiť ani po tom, ako Donald Trump definitívne opustí Biely dom. Európska únia totiž nebrala ohľad na víťazstvo demokratického kandidáta Joea Bidena a od utorka uvalila clá na americké lietadlá a vybrané poľnohospodárske produkty.

„Jasne sme deklarovali snahu vyriešiť roky trvajúce obchodné spory. Lenže počas rokovaní so Spojenými štátmi neprichádzalo k žiadnemu pokroku a tak sme žiaľ nemali inú možnosť ako zaviesť protiopatrenia,“ uviedol v stanovisku pre média eurokomisár Valdis Dombrovskis.

Lietadla dovážané z USA Európska únia zaťažila clami v hodnote 15 percent a vybrané poľnohospodárske produkty až vo výške 25 percent. Sú medzi nimi napríklad orechy, pomarančové džúsy, tvrdý alkohol, mrazené ryby, či niektoré druhy vín. Celkový príjem z týchto ciel má v priebehu jedného roka dosiahnuť sumu štyroch miliárd dolárov.

Právo uvaliť clá na americké výrobky získala Európa na základ rozhodnutia Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Obchodné bariéry majú byť odpoveďou na nezákonnú podporu leteckej spoločnosti Boeing americkým štátom Washington. Podobné rozhodnutie vydalo WTO aj voči Európskej únií za nelegálnu podporu výroby lietadiel značky Airbus. Na jeho základe Američania už koncom minulého roka uvalili clá na európske výrobky v hodnote 7,5 miliardy dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa