Školy posledný rok zatvárajú a otvárajú triedy podľa pandemickej situácie. Tento rok by sa vraj zatvárať nemali, ale podvedome každý už s takouto situáciou ráta. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský povedal počas víkendu v diskusnej relácii TA3, že „...nedá sa nič vylúčiť. Myslím, že to nebude potrebné.“ Rodičom preto ostáva dúfať, že to tak naozaj bude.

Okrem obáv zo zatvárania tried sa v priebehu viac ako roka z triednych učiteľov stali vymáhači potvrdení o bezinfekčnosti a z detí rukojemníci systému. Do školy ich nevpustia, kým rodič nedonesie potvrdenie.

Rodičia žiakov si nedávno prevzali domáce samotesty, ktoré im prísľubilo Ministerstvo školstva SR. Meškali, a mnohí dostali namiesto 25 kusov iba päť. Následne niektoré školy chceli svojich žiakov plošne otestovať. Rodičom prišla výzva, aby použili samotesty, ktoré dostali pre svoje deti a otestovali ich počas víkendu. V pondelok mali oznámiť výsledky.

Angličtina s Janou Ďateľovou zo ZŠ s MŠ Nižná brána v Kežmarku v triede aj cez internet.
Neprehliadnite

Aký bol Rok 2020 v školstve? Vašečka ho hodnotí ako „zaberák“, Petrák ako jeden z najhorších

 Dobrý nápad, no v praxi sa neosvedčil. Rodičom sa táto forma nepozdávala. „Prečo by som mala otestovať svoje dieťa, keď som dostala iba päť samotestov a mojej dcére nič nie je. Navyše, ako budem vedieť, či aj ostatní rodičia naozaj otestovali svoje deti?“ argumentuje Klára Martinová, mama tretiačky Simonky. Od triednej učiteľky chcela navyše vedieť aj výsledky testov ostatných detí.

Na snímke žiaci prvého stupňa počas Letnej školy na ZŠ Jarná v Žiline 17. augusta 2021.
Zdroj: TASR
Na snímke žiaci prvého stupňa počas Letnej školy na ZŠ Jarná v Žiline 17. augusta 2021.

Podobne Peter Pahýl, otec piataka Filipa nechápe význam takéhoto otestovania. „Viem, že niektorí rodičia v našej triede nemajú problém poslať do školy svoje choré, usoplené deti. Už vidím, ako by sa priznali s pozitívnym výsledkom.“

Navyše niektoré rodiny samotesty ešte ani neotvorili.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa