Keď na Slovensku začiatkom marca potvrdili  prvý prípad nákazy novým koronavírusom, prvou reakciou bolo zatvorenie školských zariadení v Bratislavskom kraji. O pár dní neskôr sa začali zatvárať školy a niektoré prevádzky na celom Slovensku. Celoplošné obmedzenia sa dotkli aj podnikateľky Sone Kikušovej, ktorá vlastní a zároveň vedie súkromnú materskú škôlku v Bratislave.

SR Bratislava KOZ SR TK BAX
Neprehliadnite

Odborárka: Rodičia teraz dostávajú menej ako tí, ktorí nepracujú. Nie je to fér

„Škôlku prevádzkujem päť rokov, fungujeme v podstate celý rok okrem sanitárnych dní, ktoré sú povinné zo zákona. Ako súkromná materská škôlka máme príjem len z poplatkov od rodičov. Ten závisí v podstate od toho, či si rodič pre svoje dieťa vyberie celomesačný alebo polmesačný program,“ vysvetľuje pre TREND majiteľka škôlky „Ako u mamičky“ S. Kikušová. Škôlka teda funguje bez dotácií od štátu alebo mesta.

Škôlky a jasle bez príjmu

Materská škola s rodičmi uzatvára zmluvy na dobu neurčitú s dohodnutým mesačným poplatkom a výpovednou lehotou, ktorá je spravidla dva mesiace. Ak dieťa nechodí do škôlky 30 dní, rodičia musia platiť udržiavací poplatok, ktorý je vo výške mesačného školného. Zmluvy však nepočítajú so situáciou, akou je pandémia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa