Informoval o tom v noci na nedeľu Americký úrad pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorý na Muska podal žalobu pre podozrenie zo zámernej manipulácie s trhom a cennými papiermi. Súčasťou žaloby bol aj zákaz vykonávania funkcií v spoločnosti Tesla.

Dôvodom žaloby bol Muskov tweet zo 7. augusta, uverejnený cez jeho osobné konto, v ktorom napísal: „Zvažujem, že Teslu prevezmem do súkromného vlastníctva za 420 $ (za akciu). Financovanie je zabezpečené.“

SEC za tento, ako aj nasledujúce tvíty zažalovala Elona Muska na federálnom súde v Manhattane. Vo svojej žalobe uviedol, že E. Musk vydal falošné a zavádzajúce vyhlásenia, a tým zámerne manipuloval trhom s cennými papiermi. SEC poznamenal, že tweety spôsobili významné pohyby na trhu.

Podľa vyhlásenia SEC ani E. Musk, ani Tesla nepripustili žiadne pochybenie.

V súlade s dohodou sa od nového predsedu predstavenstva bude vyžadovať dôslednejší dohľad nad komunikáciou E. Muska s investormi. E. Musk môže zostať na pozícii generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla a aj naďalej dohliadať na vývoj nových áut, ale na post predsedu správnej rady sa bude môcť vrátiť až o tri roky.

Dosiahnutú mimosúdnu dohodu bude musieť ešte potvrdiť súd.