Spoločnosť Huawei, ktorá sa dostala do nemilosti amerických úradov, utŕžila ďalšiu ranu. Používatelia jej vlajkovej lode, smartfónu Huawei Mate 30, si totiž aplikácie pre Android nestiahnu už ani okľukou. Upozornil na to bezpečnostný expert, ktorého citovala agentúra Bloomberg.

Nový telefón výrobcu z Číny nie je kvôli americkým reštrikciám vybavený populárnymi aplikáciami Google, ako napríklad Google Maps, YouTube či Google Play. Obmedzenie sa dalo donedávna obísť prostredníctvom špeciálnej aplikácie.

Vlajková loď spoločnosti

Bezpečnostný expert John Wu v utorok popísal, ako si užívatelia telefónu Mate 30 môžu manuálne stiahnuť aplikácie od Googlu aj napriek tomu, že je výrobca v USA na čiernej listine. Čínsky podnik tak nemôže používať vo svojich produktoch americké súčiastky ani softvér. Americké podniky, ktoré chcú pre Huawei dodávať svoje produkty, na to potrebujú špeciálne povolenie.

Obmedzenie zo strany americkej vlády bolo doposiaľ možné obísť pomocou aplikácie LZPlay, ktorá bola ešte v utorok dostupná. V dôsledku masívne šíreného príspevku bezpečnostného experta sa pomocou nej už žiadané aplikácie do telefónu stiahnuť nedajú. Telefóny Mate 30 sú pritom vlajkovou loďou spoločnosti, ktoré boli vyvinuté pre mobilné siete piatej generácie.

Produkty na špionáž

Huawei sa do centra pozornosti dostal kvôli obvineniam zo strany Spojených štátov, ktoré sa domnievajú, že jej produkty pre telekomunikačné siete by mohli byť použité na špionáž. Čínsky gigant však podozrenia odmieta.

Fakt, že v dôsledku amerických reštrikcií nebudú na telefóne aplikácie od Googlu, bude podľa odborníkov predstavovať nevýhodu voči silnej konkurencii. Zdroje blízke spoločnosti Huawei už ale pred uvedením telefónu Mate 30 na trh uviedli, že na trhoch v USA, strednej Európe, Francúzsku, Španielsku, Nemecku, Taliansku či Veľkej Británii sa smartfón predávať nebude.