Najnovší model japonskej značky Toyota chce zacieliť na širokú klientelu v metropolách a zároveň ponúknuť priestrannejšie SUV vozidlo. Automobilka tak chce nadviazať na doterajší úspech iného svojho modelu RAV4 a zároveň sa držať súčasných trendov elektromobility.

Toyota
Proace City Long 
1.5 D-4D EAT8
Neprehliadnite

Toyota Proace Verso : priestor spojený s vychytávkami

Na kúpu si treba počkať

Nové SUV by však malo prísť do predaja v Európe až v najbližších rokoch, a to aj kvôli tomu, že model má byť prvým v rámci novej generácie elektromobilov na platforme e-TNGA, cituje šéfa pre predaj spoločnosti Toyota Europe Matta Harrisona portál Automotive News Europe. Ten dodal, že automobilka „prechádza do režimu spustenia vozidla”.

Podľa predstaviteľov spoločnosti je nové SUV špecifické v tom, že bude prvým čisto elektrickým vozidlom vyvíjaným pre Európu, pričom s novými detailami chce prísť automobilka v najbližších mesiacoch.

Nový model SUV sa bude vyrábať vo fabrike v Japonsku. Nateraz firma zverejnila skicu siluety nového modelu, ktorá kopíruje mnohé cross-overy a menšie SUV modely v Európe.

Nový model Toyota
Zdroj: Toyota
Nový model Toyota

Zároveň bude jedným z až desiatich vozidiel s nulovými emisiami, ktoré plánuje automobilka uviesť na európsky trh do roku 2025, uviedli riaditelia z európskej divízie spoločnosti Toyota. Na vývoji týchto modelov bude značka participovať v partnerstve so Subaru. 

Toyota postupne nabieha na nový trend elektromobility, hoci v porovnaní  s nemeckým  Volkswagenom, ktorému sa už podarilo uviesť na trh dva elektromobily novej generácie, má čo dobiehať. Napriek tomu Japonci rozbehli viacero spoluprác a partnerstiev, aby tento zámer naplnili. Ich cieľom je ale dominovať trhu aj v iných segmentoch najmä úžitkových elektrických vozidiel.

Nárast na trhu

Aj preto automobilka spolupracuje na uvedení nových úžitkových vozidiel Proace City s partnerskou skupinou PSA Group. Dodávky týchto modelov by sa mali realizovať už začiatkom budúcej jesene. Zároveň japonská značka budúci rok plánuje spustiť predaj druhej generácie modelov Mirai s palivovými článkami.

Aktuálne Toyota už predáva dva čisto elektrické modely – Lexus UX 300e, ktorý je kompaktným SUV, a batériou poháňanú verziu vanu Proace.

Toyota Yaris Hybrid.
Neprehliadnite

Toyota plánuje v 2. polroku vyrobiť rekordné množstvo áut

Automobilka v najnovšom stanovisku dodala, že do roku 2025 začne s predajom elektromobilov poháňaných novými typmi batérií. Tie využívajú modernú technológiu, ktorá mení chemické zloženie a využitie batérií a umožňuje znížiť ich hmotnosť a skrátiť čas nabíjania.

Generálny riaditeľ spoločnosti Toyota Europe Johan van Zyl očakáva, že podiel automobilky na trhu plug-in vozidiel a vozidiel s palivovými článkami stúpne do roku 2030 na 35 percent.

Najnovšie štatistiky mu dávajú za pravdu, keďže automobilka zaznamenala oproti minulému roku v segmente hybridných automobilov vyšší podiel na európskom trhu. Ten vzrástol z minuloročných 5,1 percenta na 5,9 percenta za prvých deväť mesiacov roka. Celkovo vo všetkých segmentoch Toyota vlani predala v Európe takmer 1,1 milióna vozidiel.