Nemecké exportne orientované firmy majú za sebou skvelý rok. Dnes to vlaňajšími výsledkami potvrdila aj svetová chemická jednotka BASF. Tržby v roku 2010 spoločnosť zvýšila medziročne o 26 percent na historických 63,9 miliardy eur. Čistý zisk sa viac ako strojnásobil na 4,6 miliardy eur, v prepočte na jednu akciu to predstavuje bezmála päť eur. V poslednom štvrťroku dosiahol zisk po zdanení 1,1 miliardy eur a prekonal očakávania analytikov o šestinu.

Výsledkom spoločnosti pomohla silnejúca domáca ekonomika, ktorá sa firme stará o dve pätiny ročných tržieb a takmer polovicu prevádzkového zisku. Ďalších 40 percent tržieb pridávajú Severná Amerika a Ázia. Predaj na týchto trhoch firme medziročne stúpol o viac ako 40 percent, teda dvojnásobne rýchlejšie ako na európskom kontinente. Čína, ktorá je pre chemického lídra najväčším ázijským odberateľom, rástla najprudšie aj vďaka zvyšovaniu výroby automobilov.

Analytik Oliver Schwarz z banky M.M. Warburg odhadol, že automobilový priemysel firme BASF v súčasnosti už prináša štvrtinu ročných tržieb. Čína bude zohrávať stále väčšiu rolu a vedenie BASF-u plánuje v najľudnatejšej krajine nové investície. Koncom minulého roka oznámilo, že na projekty v krajine v nasledujúcich troch až piatich rokoch vynaloží miliardu eur a v Ázii celkovo dve miliardy eur. Cieľom je rozšíriť kapacity na produkciu plastových a chemických výrobkov. Celosvetovo BASF plánuje do konca roka 2015 investície v objeme 10 miliárd eur. Vedenie BASF očakáva rast svetovej ekonomiky v tomto roku o 3,3 percenta, čo zdvihne aj dopyt po chemických produktoch o viac ako päť percent.

Silné firemné výsledky potvrdil BASF aj rastom cash flow, ktorý medziročne stúpol o viac ako pätinu na 3,9 miliardy eur. Manažéri firmy dnes pozitívne prekvapili investorov a oznámili 30-percentné zvýšenie ročnej dividendy na 2,2 eura na jednu akciu. Pri súčasnom kurze akcií to predstavuje dividendový výnos 3,7 percenta, čo je približne o tretinu nad priemerom v indexe DAX.

Podľa analytikov banky Morgan Stanley nemecké firmy v minulom roku výrazne zbohatli, čo im umožní vyplácať atraktívnejšie podiely na ziskoch. Tridsiatka najvýznamnejších nemeckých firiem by podľa jej nedávnych odhadov mohla zvýšiť dividendy v priemere o 28 percent. Zárobky najväčších nemeckých koncernov sa za minulý rok podľa prognózy nemeckého denníka Handelsblatt medziročne zvýšili až o štyri pätiny na viac ako 65 miliárd eur. Nemecké spoločnosti by mali v tomto roku vyplatiť na dividendách bezmála 25 miliárd eur. Lepšiu ,,žatvu“ mali akcionári len v roku 2007, keď dostali 27,5 miliardy eur.

Akcie BASF dnes reagujú na výsledky jednopercentným rastom na 59,2 eura. Za posledných dvanásť mesiacov zosilneli o 42 percent, čo je o tretinu lepší výkon ako dosiahol index DAX , ktorého sú súčasťou.

Ilustračné foto na titulke - SITA/AP