Minulý týždeň sa v českých médiách začalo špekulovať o tom, že úspešná antivírusová spoločnosť Avast je na predaj. Záujemcom o kúpu je americká spoločnosť NortonLifeLock, ktorá je priamym konkurentom Avastu.

Kúpna cena sa odhaduje na 200 miliárd českých korún (7,8 miliárd eur). Ak by sa prevzatie uskutočnilo, išlo by o jednu z najväčších akvizícii českej firmy v histórii. Wall Street Journal, ktorý s informáciou prišiel ako prvý, odhaduje trhovú hodnotu Avastu na 7,2 miliardy dolárov. Spoločnosť Avast potvrdila rokovania o prevzatí, ale nechcela ich bližšie komentovať.

avast
Neprehliadnite

Americký NortonLifeLock rokuje o prevzatí českej antivírusovej firmy Avast

Dôvody kúpy a predaja

Podľa analytikov dáva akvizícia svojho konkurenta americkej firme zmysel. „Američanom táto transakcia prinesie nových klientov a tiež prístup na ďalšie trhy,“ vysvetlila motiváciu kupca analytička Cyrrusu Anna Píchová pre český denník E15.

Avast má v súčasnosti viac ako 435 miliónov zákazníkov globálne, z toho asi desať miliónov z nich si kupuje platenú verziu antivírusového softvéru. Klientov má najmä v Európe, čo by mohlo byť pre americkú firmu lákadlo.

Avast je obchodovaný na londýnskej aj pražskej burze a jeho akcie po správe o predaji vyleteli hore až o 15 percent. V súčasnosti sa v Prahe obchodujú za 176 korún. Jeho zakladatelia majú vo firme už len minoritné podiely. Pavel Baudiš vlastní 25 percent a Eduard Kučera necelých desať percent. Obaja patria medzi desať najbohatších Čechov.

Zakladatelia firmy by asi neboli proti jej predaju. Svedčí o tom aj fakt, že už v minulosti postupne odpredávali svoje podiely, pričom získané peniaze investujú napríklad do textilného priemyslu, do pražského hotelu InterContinental či do e.shopu Rohlik.cz, píšu české Hospodárske noviny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa