S príchodom nového roka prestal za Lamanšským prielivom platiť európsky preukaz zdravotného poistenia. Turisti sa ešte pred odletom na Britské ostrovy musia komerčne poistiť. V opačnom prípade riskujú, že si prípadné zdravotné ošetrenie zaplatia z vlastného vrecka.

Turistický výlet sa bude dať až do konca septembra absolvovať len s občianskym preukazom. Potom bude potrebný pas. Zároveň platí, že návštevník môže stráviť v Spojenom kráľovstve maximálne pol roka a počas tohto pobytu nemôže vykonávať žiadnu zárobkovú činnosť. V opačnom prípade bude potrebovať pracovné povolenie a o víza musia požiadať aj tí ľudia, ktorí plánujú ostať dlhšie ako pol roka. Niektoré štáty Európskej únie napriek tomu svojím obyvateľom odporúčajú cestovať s pasom už od januára 2021.

Pre zrušenie maximálnej výšky poplatkov v budúcnosti pravdepodobne zdražie telefonovanie do Veľkej Británie.
Zdroj: Shutterstock
Pre zrušenie maximálnej výšky poplatkov v budúcnosti pravdepodobne zdražie telefonovanie do Veľkej Británie.

Koniec programu Erasmus

S príchodom nového roka nič nestojí v ceste zvýšeniu cien za telefonovanie, posielanie SMS správ, alebo sťahovanie mobilných dát. Veľká Británia totiž vypadla z európskej roamingovej zóny a slovenskí operátori sa preto nemusia riadiť stropmi cien platnými v celej Európskej únií.

Študenti si pred odjazdom do Británie musia vybaviť vízum v prípade, že v krajine pobudnú dlhšie ako 6 mesiacov. Nepôjde o nič komplikované a celý proces sa dá vybaviť online. Lenže úradníci Spojeného kráľovstva si za túto službu účtujú takmer 400 eur.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa