Hromadné prepúšťanie v najbližších týždňoch až mesiacoch plánuje 84 slovenských firiem. O prácu v úvode roka pravdepodobne prídu stovky až tisícky zamestnancov. Reálne zhoršovanie situácie na domácom trhu práce je vidieť aj na posledných údajoch o počte ľudí bez práce. Miera evidovanej nezamestnanosti od októbra do novembra narástla zo 7,35 na 7,38 percenta. V priebehu jedného mesiaca na úradoch práce pribudlo 667 ľudí.

Slovenský trh práce v úvode budúceho roka čaká utlmenie náborových aktivít. Také sú závery reprezentatívneho prieskumu personálnej agentúry ManpowerGroup, ktorá ho realizovala medzi 565 domácimi zamestnávateľmi. V najbližších troch mesiacoch počíta s prepúšťaním zamestnancov až 12 percent domácich firiem. Naopak, naberať nových ľudí plánuje len 8 percent opýtaných podnikov a zvyšok neplánuje meniť stavy svojich zamestnancov.

„Tak ako vo svete, aj na Slovensku platí, že pracovné ponuky z najviac postihnutých segmentov, napríklad z oblasti gastropriemyslu, kultúry či hotelierstva prakticky z noci na deň vymizli. Iné odvetvia, ako maloobchod, zdravotníctvo, logistika, výroba, sa zotavujú pomerne rýchlo a ponúkajú dostatok voľných pracovných miest,“ zhodnotila v stanovisku pre média situáciu Zuzana Rumiz, generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko.

Vývoj nezamestnanosti na Slovensku počas pandémie v roku 2020.
Infogram

Kríza sa môže skončiť už na jar

Personálna agentúra zo získaných údajov zostavuje takzvaný Čistý index trhu práce, ktorý bude mať v prvom štvrťroku 2021 hodnotou mínus 4 percentá. Ide o rozdiel spomínaných 12 a 8 percent firiem plánujúcich prepúšťať resp. prijať nových ľudí. Pre porovnanie, posledné tri mesiace tohto roka bol index na hodnote mínus 1 a počet ľudí bez práce naozaj začal mierne rásť.

Za rastom nezamestnanosti stojí obmedzovanie predaja vo viacerých štátoch Európskej únie. Pre prudký nárast hospitalizovaných ľudí je aj na Slovensku momentálne zavedený čiastočný lockdown.

Napriek očakávaným problémom sa analytici zhodujú v tom, že rok 2021 nebude ani zďaleka taký zlý ako rok 2020. Firmy sa počas prebiehajúcej pandémie už naučili žiť s čiastočnými obmedzeniami a veľká časť zamestnancov pracuje z domu. Koncom decembra sa navyše rozbehlo očkovanie a v prípade úspešného nasadenia vakcíny sa Slovensko na predkrízovú úroveň dostane už lete budúceho roku. Také sú aspoň závery poslednej prognózny Národnej banky Slovenska a v prípade jej naplnenia príde k masívnemu naberaniu zamestnancov už počas 2. štvrťroka 2021.

Počas prvej vlny pandémie prišlo o zamestnanie 67-tisíc Slovákov.
Zdroj: facebook
Počas prvej vlny pandémie prišlo o zamestnanie 67-tisíc Slovákov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa