Kórejský výrobca Samsung LED a japonská spoločnosť Sumitomo Chemical sa dohodli na vytvorení spoločného podniku, ktorý bude vyrábať zafírové substráty potrebné pre výrobu svetelných diód známych aj pod skratkou LED. Transakciou v celkovej hodnote 80 miliárd kórejských wonov (približne 72 miliónov dolárov) vznikne fabrika, ktorá by mala podľa agentúry Reuters spustiť výrobu niekedy začiatkom budúceho roku.

Okrem elektrotechnického a automobilového priemyslu sa dnes LED diódy využívajú vo viacerých odvetviach. Aj preto je dopyt po tejto technológii pomerne vysoký. Navyše, po nedávnej ekologickej katastrofe v Japonsku zaznamenali zvýšený záujem o LED komponenty aj americké firmy. Spoločnosť Rubicon napríklad oslovili viacerí japonskí klienti v snahe zabezpečiť dostatok vstupného materiálu potrebného pre výrobné účely. I keď Samsung tvrdí, že nedávne zemetrasenie v Japonsku nemalo na vytvorenie spoločného podniku žiadny vplyv, pravdou ostáva, že čiastočné ochromenie japonskej výroby dáva väčší priestor najmä západnej konkurencii.

„Spoločný podnik pomôže Samsungu zvýšiť konkurencieschopnosť v oblasti LED technológií tým, že integruje produkciu kľúčových komponentov a nahradí potrebu dovozu takéhoto materiálu,“ uviedla spoločnosť Samsung LED vo svojom vyhlásení. Konkurovať chce najmä americkej spoločnosti Rubicon Technology, ktorá vyrába ochranné kapsule pre LED-ky a ruskému podniku Monocrystal, ktorý produkuje zafírové substráty.

Technológia luminiscenčných diód sa využíva pri výrobe televízorov s plochou obrazovkou, počítačových monitorov, notebookov, tabletov či mobilných telefónov. Okrem toho sú tieto diódy dosť silné aj na interiérové a exteriérové osvetlenie, pričom ich najväčšia výhoda spočíva v nízkej energetickej náročnosti.

Samsung LED je spoločným podnikom firmy Samsung Electronics a divízie Samsung Electro-Mechanics. Na Slovensku má skupina svoje zastúpenie v Galante a vo Voderadoch, v roku 2009 dosiahli obe fabriky spoločne tržby vo výške 3,58 miliardy eur. Bolo to zhruba o 45 miliónov menej než rok predtým. Všetky tieto firmy spadajú do portfólia koncernu Samsung Group. V roku 2009 zaznamenala skupina celkové tržby vo výške 172,5 miliardy dolárov, rok predtým to bolo 173,4 miliardy. Koncern zamestnáva celosvetovo okolo 275-tisíc pracovníkov.

Ilustračné foto na titulke - Archív