Ponúkame výber správ z printovej rubriky Slovensko a svet.

Uplynulé desaťročie nebolo pre slovenskú ekonomiku vydarené

Upozornil na to Inštitút finančnej politiky (IFP). Jeho analytici v Reformnom kompase slovenskej ekonomiky zdôraznili, že na Slovensku sú brzdou okrem iného vysoké regulačné bariéry pre podnikateľov a nízka vymožiteľnosť vlastníckych práv. Zamestnávatelia zdôrazňujú najmä potrebu stabilného a predvídateľného prostredia.

„Ak vychádzame zo skutočnosti, že od naplánovania produktu po ukončenie jeho výroby uplynie bežne sedem až desať rokov, pričom na Slovensku sa za tento čas desaťkrát zmenia legislatívne podmienky, zvýši sa cena práce či pridajú sa rôzne povinnosti v oblasti životného prostredia, zahraniční investori to vnímajú mimoriadne negatívne,“ upozornil generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Riešiť tie najvypuklejšie problémy chce Ministerstvo hospodárstva SR balíkmi opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Šéf rezortu Richard Sulík (na snímke s generálnym riaditeľom SPP Richardom Prokypčákom) nedávno predstavil tretie takzvané podnikateľské kilečko.

„Predkladáme Kilečko 3, máme tam dokopy 285 opatrení, s ktorými teraz začneme navštevovať jednotlivé rezorty. Opäť to budú vyjednávania na niekoľko mesiacov,“ komentoval R. Sulík s tým, že zámeru prisľúbil osobnú podporu aj premiér Eduard Heger. Firmy túto snahu oceňujú, dôležité však podľa nich bude, aby si opatrenia osvojili aj ostatné dotknuté ministerstvá.