Súťaže na verejné objednávky sú kratšie

Súťaže hradené zo štátneho rozpočtu alebo aj z eurofondov sa už realizujú rýchlejšie, tvrdí Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) na základe vlastnej analýzy.

Z nej vyplýva, že súťaže na tovary a služby, ktoré boli vyhlásené v roku 2021 a hradené zo štátneho rozpočtu, je možné ukončiť o 25 dní, respektíve o 12 dní skôr, ako to bolo priemerne v rokoch 2018 až 2020.

Vtedy sa polovica sledovaných zákaziek, ktoré sa týkali nákupu tovarov a služieb, ukončila priemerne do 120 dní. V sledovanej vzorke nie sú zákazky zadané priamym rokovacím konaním.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák
Zdroj: TASR
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák

Aktivity CSR nemajú u nás na ružiach ustlané

Aj na Slovensku začínajú spoločnosti viac fungovať zodpovedným a udržateľným spôsobom. Ich väčšiemu zapojeniu do aktivít spoločenskej zodpovednosti (CSR) však bráni zložitý právny a daňový systém. Vyplýva to zo štúdie think tanku Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe.

Napríklad desať najdôležitejších predpisov z pohľadu podnikania vrátane Zákonníka práce či zákona o dani z príjmov prešlo len v roku 2020 až 42 novelizáciami. Pritom aktivity CSR od firiem čoraz častejšie očakávajú aj zákazníci a verejnosť.