Doba covidová priniesla viacero spoločenských anomálií. V slovenskom prostredí vynikol trend politikov skrývajúcich sa za slová lekárskych autorít. Samozrejme, len ak to akceptoval dostatočný počet voličov.

Silu a účinnosť protiepidemických opatrení často neurčovali kadejaké konzíliá, grémiá či komisie, ale nálady na sociálnych sieťach.

Na snímke v popredí predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie na tému Prepustenie Vladimíra Pčolinského, bezpečnostná situácia na Slovensku a závažné politické vyhlásenie 31. augusta 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Vláda zlyhala na celej čiare. Kto vyvodí politickú zodpovednosť?

V okamihu, keď bol hnev vyčerpaného obecenstva priveľký, prípadne musel niektorý člen koalície v mene vyšších preferencií spáchať trucpodnik, stôl sa auto-maticky prevrátil. Za posledný rok bola krajina svedkom viacerých incidentov, ktoré skončili zmenou epidemického poriadku na politickú objednávku.

Obete pandémie pribúdali, ponaučenie prítomným však akoby neustále unikalo. Nič nové pod ostrým tatranským slnkom.

Anketa
Súhlasíte so sprístupnením pápežskej návštevy aj pre neočkovaných?
  • 44%
  • 56%

Polarizačné harakiri

Čísla nakazených opäť stúpajú, očkovanie stagnuje a spoločnosť je extrémne roztrieštená. Riešenie? Návšteva pápeža. Posolstvá Svätého Otca predsa dokážu otvárať náročne témy. Čo však robiť v situácii, keď je jeho príchod témou samou osebe? Koaličníci potrebujú ešte veľkolepejšie divadlo, a tak sa rozhodli pre slávnostné pandemické harakiri.

Začalo sa to uvážlivými úvahami, že stretnutie s pápežom je privilégiom pre zaočkovaných. Celkom pochopiteľné, ale v mnohom iracionálne rozhodnutie. Jeho cieľom bolo okrem obáv spojených so šírením nákazy zrejme spopularizovať samotné štepenie. Odtiaľ to bolo len pár krokov k tvrdej politickej demagógii a zneužitiu návštevy hlavy katolíckej cirkvi.

Škoda bola napáchaná. Veriaci sa rozdelili do dvoch táborov, neveriaci nerozumeli významu sporu a očkovaných nepribudlo.

WA 13 archív Rím - Na archívnej snímke z 11. júla 2021 pápež František zdraví z balkóna na desiatom poschodí Univerzitnej nemocnice Agostina Gemelliho v Ríme.
Neprehliadnite

Vláda vyčlenila na návštevu pápeža ďalšie dva milióny eur

V posledných dňoch však nastal ďalší obrat. Tentoraz sa ukázalo, že účasť na slávnostnej liturgii nebude len pre zaočkovaných. Na jedinečnom podujatí sa budú môcť zúčastniť aj ľudia, ktorí absolvovali negatívny test alebo covid prekonali. Vrátili sme sa do bodu nula.

Pápež František ešte ani nedorazil na Slovensko a už dokázal ovplyvniť politické a spoločenské dianie. Jeho plánovaná návšteva sa nesie v duchu nenávisti a demagógie.

Zostáva len dúfať, že jeho posolstvo bude stáť za to a prinesie dlhoočakávaný pokoj.