Skúsenosť s prácou na diaľku dodá ľuďom aj firmám odvahu robiť zmeny v kanceláriách, ale aj v pracovnom procese. Spoločnosti budú musieť byť pružnejšie, ak budú chcieť prilákať ľudí späť do kancelárií, tvrdí v rozhovore pre TREND Michal Matloň, psychológ pracovného prostredia.

Aký vplyv na pracovníka môže mať trojmesačná karanténa a home office? Bude sa mu ťažko vracať do práce?

Závisí to od podmienok, ktoré na prácu doma má, aj od osobnosti konkrétneho človeka. Mnohým ľuďom home office vyhovovať nebude, pretože majú doma deti alebo partnera, ktorí ich rušia. Mnohí doma nemajú potrebné vybavenie – pohodlnú stoličku, ergonomický stôl či dostatočne veľký monitor. Časť ľudí tiež potrebuje jasne oddelený priestor na prácu a na oddych, preto prenikanie práce do domova považuje za nežiaduce. Tí sa na návrat do kancelárie budú tešiť viac. Naopak, ľudia, ktorí majú doma dobré podmienky na prácu a zároveň majú nižšiu potrebu kontaktu s inými ľuďmi, si môžu na takúto prácu zvyknúť a budú takto chcieť pracovať aspoň čiastočne naďalej.

Ďalším faktorom je aj kvalita samotnej kancelárie, do ktorej sa človek vracia. Ak nie je dobre navrhnutá, a preto sa pri sústredenej práci cíti často vyrušovaný, bude návrat do kancelárie ťažší.

Práca z domu s malým dieťaťom
Neprehliadnite

Práca z domu otvorené kancelárie nezničí. Zmení ich

Nepreváži sociálny kontakt s kolegami v rozhodnutí vrátiť sa do práce?

Spoločným znakom väčšiny ľudí je, že potrebujú kontakt s inými. Niekto v menšej miere, niekto vo väčšej, no osamelosť je spoločným menovateľom takejto nútenej karantény pre mnoho extrovertov aj introvertov. Dôležité je, aby mal človek nad interakciami s ostatnými kontrolu – aby si vedel sám nastaviť režim samoty a spoločenskosti.

Budú zamestnanci viac vyžadovať možnosť práce z domu?

Určite. Tento prirodzený experiment ukázal, že práca z domu je možná a v mnohých prípadoch atraktívna. Ľudia, ktorí zažili benefity v podobe lepšieho sústredenia, menšieho psychického vyčerpania, väčšej kontroly nad svojím dňom či jednoducho ušetreného času, budú očakávať, že budú mať takúto možnosť naďalej. Aj v mnohých firmách, v ktorých to doteraz „nešlo“, sa ukázalo, že práca z domu je možná.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa