Nielen pre Slovensko, ale aj pre celý stredoeurópsky a východoeurópsky región platí, že dopyt po priemyselných a skladových priestoroch napriek istej váhavosti na začiatku koronakrízy rastie. Ponuka pre potenciálnych záujemcov je však obmedzená, väčšina takýchto priestorov na spomínanom území je takmer obsadených. O priemyselné nehnuteľnosti majú záujem najmä spoločnosti pôsobiace v logistike tretích strán (3PL), v maloobchode, ľahkej výrobe či v automotive. Viac nákupov cez internet odklonilo časť predaja do online priestoru a viac nákupov cez internet zasa vyvolalo väčší záujem elektronických obchodov a dátových centier o skladové a priemyselné priestory.

Man,Worker,With,Tablet,Working,Indoors,In,Warehouse,,Coronavirus,Concept.
Neprehliadnite

Priemyselné nehnuteľnosti stoja na pevných základoch

CTP expanduje

Česko-holandská developerská skupina CTP disponovala na Slovensku v minulom roku celkovou prenajímateľnou plochou (GLA) priemyselných nehnuteľností s rozlohou 434-tisíc štvorcových metrov. V portfóliu má budovy v dvanástich lokalitách, najmä v Bratislave, Trnave a okolí, v Nitre, Novom Meste nad Váhom, Žiline a v Košiciach. Ich kapacity boli na konci roka podľa výročnej správy spoločnosti obsadené na 98 percent.

Nová hala CTP v Novom Meste nad Váhom.
Zdroj: CTP
Nová hala CTP v Novom Meste nad Váhom.

V minulom roku skupina začala s výstavbou distribučného skladu čerstvých a chladených potravín v Trnave. Na začiatku roka 2021 avizovala plán preinvestovať na Slovensku 200 miliónov eur, čo by znamenalo približne zdvojnásobenie súčasného portfólia. Najnovšou ohlásenou akvizíciou skupiny je priemyselný park v Žiline, v ktorom po dokončení poskytne na prenájom priestory s výmerou 145-tisíc štvorcových metrov. CTP má na Slovensku veľký potenciál ďalšieho rastu vďaka zásobníku pozostávajúceho z 1,3 milióna štvorcových metrov pozemkov. Okrem posilnenia v tradičných lokalitách plánuje v budúcnosti stavať v Prešove.

Na stavenisku projektu P3 Logistic Parks došlo k  nehode, pri ktorej sa betónový pilier zrútil na nohy jedného z pracovníkov. Nehodu vyšetruje polícia.
Neprehliadnite

Mapa hál sa končí za Bratislavou. Východ je skladová exotika

P3 Logistic Parks

Developer P3 Logistic Parks vo vlastníctve singapurského štátneho fondu GCI deklaruje na Slovensku portfólio s rozlohou 433-tisíc štvorcových metrov v šiestich logistických parkoch. Gro kapacít sa nachádza na západnom Slovensku v Lozorne, pri bratislavskom letisku a v Žiline. Novinkou v slovenskej sieti parkov P3 je 105-tisícmetrový park v Senci, ktorý tvoria tri haly. Skupina ho získala ako súčasť akvizície paneurópskeho portfólia logistických nehnuteľností Maximus. P3 vníma Senec ako logistický hotspot a vzhľadom na to, že tamojší priemyselný park patrí k najstarším na Slovensku, plánuje ho postupne modernizovať. Slovenská pobočka zastrešuje aj rozvoj rakúskej časti akvizície, parku neďaleko za hranicami v mestečku Bruck an der Leitha.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa