Elektromobilita, telekomunikácie, energetické siete, výroba skla a spracovanie hliníka a ocele. To sú oblasti piatich investorov, ktorí sa uchádzajú o cenu TREND Investor roka 2020. Hlasovať za svojho favorita môžete do 25. októbra.

Pripravená na elektromobilitu

Na éru elektromobility sa kórejská automobilka Kia Motors Slovakia pripravuje už dlhší čas. Masívne investovala do technológií, ktoré súviseli s novým vozidlom Ceed a hybridnými verziami iných modelov. „V závere vlaňajška sme do portfólia zaradili plug-in hybrid Ceed Sportswagon,“ uvádza výkonný riaditeľ Kia Motors Slovakia Kyong-Jae Lee. Podnik od roku 2006 dodnes vyprodukoval milióny vozidiel. Investície do modernizácie technológií a s tým spojenej úpravy výrobných liniek si vlani vyžiadali asi 166 miliónov eur.

Cieľom milión domácností

Investície sú pre telekomunikačný trh kľúčové. Uvedomuje si to aj Slovak Telekom (ST), ktorý vlani investoval 188 miliónov eur do niekoľkých oblastí. Prvou je fyzická infraštruktúra vrátane optických sietí, druhou je upgrade metalickej siete. Tretí smer sú mobilné siete, štvrtou investície do IT platforiem. Piatym pilierom je televízia a jej obsah. Ambíciou ST je podľa riaditeľa pre Slovensko Dušana Švaleka pokryť milión domácností gigabitovým pripojením na optiku do dvoch až troch rokov.

Takmer kompletná výmena

Mesto Nemšová sa pýši vyše storočnou tradíciou výroby skla. Nadnárodný koncern Vetropack, do ktorého tunajšie sklárne patria, investoval za dva roky do komplexnej výmeny mechanizmov viac než 50 miliónov eur. Výsledkom je objemnejšia výroba, viac pracovných miest a menší negatívny dosah na životné prostredie. Kým staré taviace vane mali kapacitu 230 ton roztaveného skla denne, dnes dosahuje maximálna kapacita 300 až 320 ton za deň, priblížil Boris Sluka, generálny riaditeľ spoločnosti Vetropack Nemšová.

Unikátny spoločný projekt

Západoslovenská distribučná (ZSD), v ktorej má popri štáte 49-percentný podiel nemecký E.ON, sa modernizácie energetickej infraštruktúry chopila v spolupráci s E.ON Česká republika a s podporou EÚ. Na slovensko-českom pohraničí rastie najväčšia inteligentná distribučná sieť v Európe, vysvetľuje predseda Predstavenstva ZSD Tomáš Turek. Rozsiahla obnova distribučnej siete zahŕňa výstavbu a rekonštrukciu nadzemných a podzemných vedení, budovanie inteligentných trafostaníc či nasadenie nadzemných a podzemných optických vedení. Investícia dosiahla viac ako 182 miliónov eur, polovicu dala EÚ.

Dvojitá investícia

Priemyselný park pri Senici je sídlom ArcelorMittal Gonvarri. Závod vlani investoval pätnásť miliónov eur, ktoré smerovali do dostavby novej haly a inštalácie lisovacej linky na spracovanie plechov. Nový závod firma postavila vlani v Nitre, kde investícia dosiahla 27 miliónov eur. Smerovala aj do inštalácie novej linky, pričom nábeh výroby sa začal už na konci minulého roka. Závod spracováva hliníkové a oceľové plechy pre Jaguar Land Rover.