Finančné sprostredkovanie napriek pandémii rastie. Finančným sprostredkovateľom pomohlo, že ich prevádzky nemuseli ostať úplne uzavreté. Napriek tomu sa agenti museli vyrovnať s výraznou zmenou organizácie práce. Trh s finančným sprostredkovaním dosahuje na Slovensku rozsah na úrovni stoviek miliónov eur.

„Celkové výkony členov Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) vlani dosiahli 201 988 197 eur, kým v roku 2019 boli na úrovni 195 747 102 eur. V oblasti poistenia došlo k poklesu objemu zmlúv aj poistného, pri neživotnom poistení sme však zaznamenali nie nepodstatný nárast. Ten nebol dôsledkom zvýšeného počtu zmlúv novej produkcie, ale nárastu hradeného poistného,“ konštatuje generálna tajomníčka asociácie AFISP Darina Huttová.

(AP Photo/Fernando Vergara, File)
Neprehliadnite

Vyššia minimálna mzda neznamená viac nezamestnaných, hovoria. Získali Nobelovu cenu

Sprostredkovanie na diaľku

Trh sa musel zmeniť. Národná banka Slovenska (NBS) musela meniť pravidlá hry za pochodu. Na úplnom začiatku pandémie sa zastavil prísun nových agentov na trh, pretože potrebné skúšky sa dali podľa existujúcich pravidiel vykonávať iba prezenčne. Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa situácia zmenila a potenciálni sprostredkovatelia mohli vykonávať skúšky aj na diaľku. Tento nástroj existuje dodnes napriek tomu, že v prvej vlne sa príliš nevyužíval. S príchodom ďalších a ďalších vĺn korony však môže tento nástroj priniesť veľa úžitku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa