Ani na východe toho nie je málo a v strojárskom biznise to potvrdzuje aj spišský podnik Embraco Slovakia. Líder vo výrobe chladiacich kompresorov musel na začiatku pandémie prepustiť takmer tri stovky ľudí, teraz nevie nasýtiť dopyt, kým je z čoho vyrábať. „V porovnaní s automobilovým priemyslom môžeme hovoriť o veľkom šťastí,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Tomáš Kandra.

závod na výrobu kompresorov Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi, výrobná hala, robotník , kompresor
Neprehliadnite

Embraco napriek pandémii hľadá ľudí, čelí rekordnému dopytu i cenám vstupov

Ako vnímate zmeny, ktoré priniesla koronakríza do strojárskeho biznisu?

Strojárstvo má svoje špecifiká a to, ako jednotlivé firmy a odvetvia preklenú akúkoľvek krízu, závisí od ich reakcie a predvídavosti. Nás pandémia obohatila o množstvo skúseností a nateraz môžeme povedať, že v nej neťaháme za kratší koniec. Prinútila firmy k väčšej flexibilite a agilnosti nielen v procesoch. Nový stav, ktorý priniesla, znížil schopnosť predvídať, čo má za následok vyšší tlak na rýchlejšie rozhodnutia. Znížila sa komplexnosť firemných procesov. V tejto situácii sa však automaticky posilnila autonómnosť riadiacich pracovníkov. Vnímame, že situácia sa môže i naďalej meniť. Našou výhodou je globálny charakter spoločnosti. Počas pandémie to často v praxi vyzeralo tak, že si naše nákupné oddelenia na jednotlivých kontinentoch dokázali rýchlo a efektívne pomôcť, keď sa situácia v istom kúte sveta dramaticky zmenila.

Čo je dnes najväčším problémom strojárskeho priemyslu v krajine?

Najväčšie medzery vidím v nekontrolovateľnom náraste cien vstupov a logistiky v spojení s nízkou predvídateľnosťou ďalšieho vývoja. Na Slovensku je to dlhodobo aj nedostatok kvalitnej pracovnej sily. Programy, ktoré neodrážajú potreby priemyslu v našej krajine. A tiež stratégia štátu podporujúca iba zamestnanosť a nie zvyšovanie pridanej hodnoty a dlhodobej udržateľnosti priemyslu.

Tomáš Kandra, generálny riaditeľ slovenského závodu Embraco
Zdroj: Peter Uhrin
Tomáš Kandra, generálny riaditeľ slovenského závodu Embraco

Na tú sa chcete na východe zamerať? Podnik sa púšťa do inovácií a nových technológií. Čo od toho očakávate?

Zavádzanie nových technológií je pre našu spoločnosť kľúčovou úlohou bez ohľadu na to, aké náročné obdobie prežívame. V našej výrobe pracuje čoraz viac moderných robotov a automatov, ktoré nasadzujeme s ohľadom na udržateľnosť výroby. V konečnom dôsledku to vedie k zníženiu spotreby energií a záťaže na životné prostredie. Zo svojich nárokov sme však nepoľavili ani v čase pandémie. Vnímame to ako jednu z najväčších strategických výhod podniku. Takmer po štvrťstoročí máme na Spiši tím, ktorý je v oblasti komerčného chladenia svetovou špičkou.

Bolo nutné redukovať pracovné stavy počas koronakrízy, keď podnik následne opäť ľudí naberal?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa