Spoločnosť Protherm Production, ktorá patrí do nemeckej skupiny Vaillant Group a prevádzkuje výrobno-vývojový podnik na Záhorí, patrí medzi top producentov vykurovacích zariadení v Európe.

Skalickému výrobcovi sa na Slovensku dlhodobo darí a v ostatných mesiacoch zrealizoval aj viaceré investičné projekty za viac ako päť miliónov eur.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Firma roka 2021: Mecom strmo rástol. EBITDA zvýšil o 100 percent. Penta ho v najlepšom predala

Po vlaňajšom pandemickom roku nielenže hovorí o 15-percentnom náraste výroby a má podobné vyhliadky aj na najbližšie obdobie, ale podľa hospodárskych výsledkov sa mu veľmi dobre podarilo zvládnuť aj vlaňajšiu koronakrízu.

Spoločnosť Protherm Production vlani zvýšila zisk o 36 percent na takmer 25 miliónov eur a tržby jej narástli o viac ako pätinu na takmer 330 miliónov eur. Skalický závod Prothermu, ktorý sa zameriava na výrobu vykurovacích technológií, navyše v tomto roku odštartoval aj nábor nových zamestnancov. V závode za uplynulý rok vyrobili 706-tisíc zariadení pre vykurovanie a ohrev teplej vody. Ide o medziročný nárast o 92-tisíc produktov.

Protherm
Zdroj: Protherm

„Aj napriek nepriaznivej situácii sa nám podarilo navýšiť produkciu. Najviac zavážilo, že sme neboli nútení zastaviť výrobu ani na jeden deň,“ zhodnotil riaditeľ spoločnosti Protherm Production Peter Kuba.

Najväčší podiel exportu podľa neho smeroval do Nemecka, Belgicka, Ruska a Turecka, ale i do krajín, ako je napríklad Alžírsko. Spoločnosť tento rok plánuje vyrobiť takmer 850-tisíc produktov. Hoci špecifická situácia podľa P. Kubu pretrváva naďalej, firme sa darí a výroba sa kontinuálne zvyšuje.

„S plánovaným nárastom produkcie tento rok súvisela zhruba stovka nových pracovných pozícií, a to vo všetkých oblastiach výrobného procesu,“ potvrdil riaditeľ podniku.

Peter Kuba, riaditeľ spoločnosti Protherm Production
Zdroj: Protherm
Peter Kuba, riaditeľ spoločnosti Protherm Production

Aj preto chce skalický podnik expandovať. Spoločnosť už počas minulého i tohto roka investovala najmä do výroby, vývoja a infraštruktúry, v tomto roku sa plánuje posunúť ďalej.

Najväčším aktuálnym investičným projektom je ďalšie rozšírenie výroby ekologických produktov, teda vnútorných jednotiek tepelných čerpadiel. Podľa P. Kubu na európskych trhoch firma v súčasnosti zaznamenáva nárast záujmu aj o tepelné čerpadlá.

Protherm Production v číslach

Tržby 2020: 330 mil. eur (medziročná zmena +20,8 %)

EBITDA 2020: 35,8 mil. eur (medziročná zmena +29,9 %)

Obrat aktív (tržby/ aktíva): 3,05

História spoločnosti

Spoločnosť Protherm Production patrí do koncernu Vaillant Group a je výrobcom vykurovacej techniky. Začiatky spoločnosti siahajú do roku 1991, kedy pôsobila ako predajca vykurovacej techniky v Prahe.

Výrobu v Skalici spustila najskôr v spoločnosti Didaktik, odkiaľ sa v roku 1999 presťahovala do priestorov súčasného závodu. Od roku 2001 je súčasťou nemeckého koncernu Vaillant Group.

Pre slovenský trh podnik produkuje kotly značiek Vaillant a Protherm. Protherm Production nie je len výrobným závodom. Jeho súčasťou je aj moderné vývojové centrum, testovacie centrum a distribučno-logistické centrum pre strednú a východnú Európu.

Koncern Vaillant Group má vyše 140-ročnú históriu a na Slovensku mu patrí aj spoločnosť Vaillant Industrial Slovakia v Trenčianskych Stankovciach, ktorá vyrábaa hydromoduly a rúrky.

TREND Firma roka 2021 – nominácie
  • Brose Prievidza
  • Havi Logistics
  • Mecom Group
  • Protherm Production
  • Schindler Dunajská Streda

Do nominácií cien TREND TOP v kategórii Firma roka 2021 vyberal TREND len zo spoločností, ktorým vlani rástli tržby, čistá zisk a EBITDA. Vylúčil z nich obchodníkov a ponechal len výrobcov či poskytovateľov služieb s počtom zamestnancom nad dvadsať.

Poradie určoval v nasledujúcich siedmich kategóriách: výška tržieb, zmena tržieb, výška EBITDA, zmena EBITDA, ROE, podiel tržieb na aktívach, podiela EBITDA na tržbách. Niektoré firmy, ktoré sa umiestnili v prvej päťke, nomináciu odmietli.

Pre vyváženosť odvetví zaradil TREND z jednotlivých priemyselných segmentov do prvej päťky len najvyššie umiestnenú firmu daného sektora. Výsledky čerpal TREND z Finstatu. O finálnom umiestnení rozhodli výsledky, ako aj príbeh firmy.

V rámci cien TREND TOP 2021 udeľuje týždenník TREND ešte ceny Manažér roka, Investor roka, Poisťovňa roka, Banka roka a Daňovník roka.